Şaşılık cerrahisinin refraksiyon kusuru ve ön segment ölçümleri üzerine olan etkisi
The effect of strabismus surgery on refractive error and anterior segment measurements
- Tez No: 627679
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, farklı türdeki şaşılık cerrahisi yaklaşımlarının, gözdeki refraktif kusur ve çeşitli ön segment biyometrik ölçüm değerlerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışma, Karadeniz Teknik Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nın Şaşılık biriminde, Ekim 2017 – Temmuz 2019 tarihleri arasında prospektif olarak gerçekleştirildi. Şaşılık cerrahisi uygulanacak hastaların cerrahi öncesi kayma miktarı, her iki gözlerine ait refraksiyon kusuru ve ön segment parametrelerinin ölçümleri (keratometri, farklı ışık şiddeti değerlerindeki pupil çapı, kornea endotel sayısı, kornea kalınlığı, ön kamara derinliği, aksiyel uzunluk) değerlendirildi. Vakalara uygulanan cerrahi müdahale türü ve miktarı kaydedildi. Cerrahi sonrası 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. ayda cerrahi öncesi yapılan tüm ölçümler tekrar edildi. Çalışmaya dahil edilen 54 göz; tek kas müdahalesi yapılan (Grup 1), iki kas müdahalesi yapılan (Grup 2) ve hiçbir kasa müdahale yapılmayan kontrol grubu (Grup 3) olarak üç gruba ayrıldı. Elde edilen ölçüm değerlerinin her biri bu üç grup arasında istatistiksel olarak kıyaslandı. Grup 1'de (n= 11) speküler mikroskopik ölçümlerde, tekrarlayan kontroller arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p> 0,05). Optik biyometri ölçümlerinde ise, tekrarlayan ölçümler arasında yalnızca AU değeri (p= 0,022) anlamlı olarak farklı idi. Farklı ışık şiddeti değerlerinde pupilla çapı ölçümleri ise, tekrarlayan kontrollerde, 0 Cd/ m² şiddeti hariç (p=0,005), anlamlı değişiklik göstermedi (p> 0,05). Grup 2'de (n= 22) speküler mikroskopik ölçümlerde, tekrarlayan kontroller arasında, santral kornea kalınlığı (MKK) hariç (p=0,037), istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p> 0,05). Optik biyometri ölçümlerinde ise, AU (p=0,014), k1 (p=0,047), k2 (p=0,003), ÖKD (p=0,002), MKK (p=0,017), BBM (p=0,00), SRK/T (p=0,017) ve Haigis (p=0,004) formülleri ile hesaplanan göz içi lens (GİL) gücü değerleri, tekrarlayan ölçümler arasında anlamlı farklılıklar gösterdi. Farklı ışık şiddeti değerlerinde pupilla çapı ölçümleri ise, tekrarlayan kontrollerde anlamlı değişiklik göstermedi (p> 0,05). Grup 3'te (n= 21) speküler mikroskopik ölçümlerde, tekrarlayan kontroller arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p> 0,05). Optik biyometri ölçümlerinde ise, AU (p=0,005) ve BBM (p=0,045) değerleri tekrarlayan ölçümler arasında anlamlı farklılıklar gösterdi. Farklı ışık şiddeti değerlerinde pupilla çapı ölçümleri ise, tekrarlayan kontrollerde, 10 Cd/ m² şiddeti hariç (p=0,015), anlamlı değişiklik göstermedi (p> 0,05). Sonuç olarak; kliniğimizde uyguladığımız komplikasyonsuz şaşılık cerrahilerinde, cerrahi sonrası 6. aya kadar yapılan takiplerde, müdahale edilen kas sayısına göre ayrıştırılmış üç grupta da refraksiyon kusuru, kornea endotel sayısı, farklı ışık şiddeti değerlerinde ölçülen pupilla çapı belirgin bir değişiklik göstermemiştir. Fakat iki kasa müdahale edilmiş olan grupta, optik biyometri cihazı ile alınan ön segment parametre değerlerinin çoğu (AU, k1, k2, ÖKD, MKK, BBM, SRK/T ve Haigis formülleri ile hesaplanan GİL gücü değerleri) anlamlı değişiklikler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; we aimed to investigate the effects of different types of strabismus surgery approaches on the refractive error and various anterior segment biometric measurements in the eye. This study was carried out prospectively in the strabismus unit of the ophthalmology department of the Karedeniz Technical University between October 2017 and July 2019. Preoperative degree of deviation, refractive error of both eyes and anterior segment parameters (keratometry, pupil diameter under different light intensities, corneal endothelial number, corneal thickness, anterior chamber depth, axial length) were measured for patients who will be applied strabismus surgery. The type and amount of surgical intervention applied to the cases were recorded. All the preoperative measurements were repeated on the 1st week, 1st month, 3rd month and 6th month after surgery. The 54 eyes included in the study were divided into three groups as single muscle intervention (Group 1), two muscle intervention (Group 2) and no muscle intervention control group (Group 3). Each of the measured values was statistically compared between these three groups. In Group 1 (n = 11), there was no statistically significant difference between the repetitive measurements in specular microscopic measurements (p> 0,05). In optical biometry measurements, only axial length (AL) value (p = 0,022) was significantly different between repetitive measurements. Pupil diameter measurements under different light intensities did not show any significant change except for 0 Cd / m² intensity (p = 0,005) in repeated measurements (p> 0,05). In Group 2 (n = 22), there was no statistically significant difference in specular microscopic measurements, except for central corneal thickness (CCT) (p = 0,037) between repeated measurements (p> 0,05). In optical biometry measurements, AL (p = 0,014), k1 (p = 0,047), k2 (p = 0,003), anterior chamber depth (ACD) (p = 0,002), CCT (p = 0,017), white to white corneal diameter (WTW) (p = 0,00) and intraocular lens (IOL) power values calculated with SRK / T (p = 0,017) and Haigis (p = 0,004) formulas showed significant differences between repeated measurements. Pupillary diameter measurements at different light intensities did not change significantly in repeated measurements (p> 0,05). In Group 3 (n = 21), there was no statistically significant difference between the repeated measurements in specular microscopic measurements (p> 0,05). In optical biometry measurements, AL (p = 0,005) and WTW (p = 0,045) values showed significant differences between repeated measurements. Pupillary diameter measurements at different light intensities did not differ significantly in repeated measurements (p> 0,05), except for 10 Cd/m² intensity (p = 0,015). In conclusion; in strabismus surgeries without the complication that we apply in our clinic; refractive error, corneal endothelium number, pupil diameter measured under different light intensities did not show any significant change in three groups separated by the number of intervened muscles in follow-ups up to 6 months after surgery. However, most of the anterior segment parameter values (AL, k1, k2, ACD, CCT, WTW and IOL power values calculated by SRK/T and Haigis formulas) showed significant changes in the group with two muscle intervention.