Çocuk yoğun bakım ünitesinde izlenen travma hastalarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of trauma patients followed in the pediatric intensive care unit
- Tez No: 815871
- Danışmanlar: PROF. DR. BENAN BAYRAKCİ, DOÇ. DR. SELMAN KESİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Mert Bakal, B. Çocuk yoğun bakım ünitesinde izlenen travma hastalarının retrospektif olarak değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2023. Tavma çocuklarda önde gelen bir ölüm ve sakatlık nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her sene dünya genelinde 1 milyondan fazla çocuk travmatik yaralanmalar nedeniyle hayatını kaybetmektedir (1, 2). Çocuk yoğun bakıma yatan travma hastalarında mortaliteyi öngörebilmek önemlidir. Bu amaçla pek çok çalışma yapılmıştır. Bu tez çalışmasında, çocuk yoğun bakım ünitesinde travma nedeniyle takip edilen hastaların demografik verilerinin belirlenmesi; bu hastaların mortalite, morbidite, hastanede ve yoğun bakımda yatış süreleri üzerinde anlamlı etkisi olan vital bulgular, laboratuvar parametreleri, görüntüleme bulguları, solunum-dolaşım destek tedavileri ve skorlama sistemlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca taburculuk GOS, 6. ay GOS ve PRISM III üzerinde etkili faktörler ortaya konmuştur. Çalışmaya Haziran 2014-Aralık 2021 tarihleri arasında çocuk yoğun bakım ünitesinde travma nedeniyle takip edilen hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan 425 hastanın; demografik verileri, travma mekanizmaları, travmadan etkilenen sistemler, vital bulguları, laboratuvar ve görüntüleme bulguları, uygulanan tedaviler, geçirdikleri operasyonlar retrospektif olarak kaydedildi. Entübasyon uygulanıp uygulanmadığı, mekanik ventilatörde kaldıkları gün sayıları, hastanede ve yoğun bakımda yatış süreleri kaydedildi. Hastaların GKS, PTS ve PRISM III skorları hesaplanarak kaydedildi. Hastaların hastanemize kaçıncı merkez olarak başvurduğu ile mortalite arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmazken (p=0,141); hastanemize ilk merkez olarak getirilen hastaların taburculukta GOS'a göre iyi sonuçlara sahip olma oranı ikinci veya üçüncü merkez olarak getirilenlere göre anlamlı olarak daha fazlaydı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Mert Bakal, B. Retrospective evaluation of trauma patients followed in the pediatric intensive care unit. Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Thesis in Pediatrics, Ankara, 2023. Trauma is a leading cause of death and disability in children. According to the World Health Organization, more than 1 million children die every year worldwide due to traumatic injuries (1, 2). It is important to predict death in trauma patients hospitalized in pediatric intensive care units. Many studies have been carried out for this purpose. This thesis study aims to determine the demographic data of the patients followed for trauma in the pediatric intensive care unit; vital signs, laboratory parameters, imaging data, respiratorycirculatory support treatments, and scoring characteristics, which have an impact on this patient's mortality, morbidity, length of stay in hospital and intensive care unit. In addition, it revealed factors affecting the discharge GOS, 6th month GOS and PRISM III. Patients followed up in the pediatric intensive care unit due to trauma between June 2014 and December 2021 were included in the study. The demographic data, trauma mechanisms, trauma-affected systems, vital signs, laboratory and imaging findings, applied treatments, and the operations of 425 patients included in the study were recorded retrospectively.Whether intubation was performed, the duration of the days remaining in the mechanical ventilator, and the length of stay in the hospital and intensive care unit are recorded. GCS, PTS and PRISM III scores of the patients are calculated and recorded. While no statistically significant correlation was found between the number of centers that patients applied to our hospital and mortality (p=0.141); The rate of patients who were brought to our hospital as the first center to have good results according to GOS at discharge was significantly higher than those who were brought to our hospital as the second or third center (p=0.001).