Akışkan yataklarda ısı transfer yüzeyleri ile tanecikler arasında ısı aktarımına etki eden faktörlerin belirlenmesi ve modellenmesi
  1. Tez No: 55089
  2. Yazar: SERHAT BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURİ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Büyük partiküllü akışkanlaştınlmış yataklarda, daldırılmış yüzeylerle akışkan yatak arasında ısı transferi incelenmiştir. Isı transferi üç bileşenden (iletim, taşıma ve radyasyon) oluşmaktadır. Işıma bileşeni yüksek sıcaklıklarda (>U00K) önem kazandığından ihmal edilmiştir. Daldırılmış yüzeye, temas eden partiküllerin küresel ve dizilişlerinin heksagonal olduğu kabul edilmiştir. İletim ısı transfer katsayısı hiletim, partikül için ve daldırılmış yüzeyle partikül arasındaki film için sürekli şartlarda ısı iletim denklemleri çözülerek bulunmuştur. Taşınım ısı transfer katsayısı, htaimm, silindir ve plaka üzerinden türbülanslı akış için literatürde verilen ampirik bağıntıların akışkan yatakta ısı transferine etki eden diğer faktörlerde göz önüne alınarak yeniden düzenlenmesiyle elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlan, literatürde verilen deneysel ve ampirik çalışmalarla karşılaştinlmıştır. Sonuçların deneysel verilerle uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In fluidized beds of large particles, heat transfer between fluidized bed and immersed surfaces was investigated. The heat transfer is composed of three components: conduction, convection and radiation. However, the radiation effect was neglected, because it is unimportant at low temperature (< 1 100K). The particles, which are in contact with immersed surfaces are assumed to be spherical and distributed in a hexahedron arrangement. Coefficient of conduction heat transfer, hiletim is determined by solving the steady state heat conduction equations for particle and for the gas layer between particle and the immersed surface. The coefficient of convective heat transfer, htatmm was obtained by using the empirical equations, which are found in the literature for turbulent flow over a cylinder and a plate, taking into account the factors effecting the heat transfer in a fluidized bed. The results of this study are compared with experimental and empirical studies in the literature. It was observed that the results obtained in this study agree favorably with the experimental data found in the literature.