Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu'nda trombon eğitimi
- Tez No: 55088
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEYDA ÇİLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada/ülkemizde çok sesli müziğin gelişiminde büyük kat kıları olan Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu'nda verilen Çalgı derslerinden Trombon'un tanıtılması, bando müziğine katkıları, müfredat programları, üfleme ve nefes teknikleri, okulun eğitim-öğretim sistemleri, eğitici eleman durumu, çalıcı(icracı) eleman yetiştirilmesi, diğer müzik dallarındaki Trombon eğitimi ile ara sındaki farklılıklar incelemiştir. Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Ha zırlama ve Sınıf Okulu 'nun Trombon eğitiminde, diğer müzik dallarının eğitim sistemine göre farklılıklar ve bazı problemler tesbit edilmiş ve eğitimin kalitesini yükseltebilmek için birtakım önerilerde bu lunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Trombon Eğitimi
Özet (Çeviri)
In this research, the introduction of the Trombone which is among the instrumental courses in the Turkish Military Band School which has contributed to the improvements of the polyphonic music, the contribu tion of the Trombone to the band music, curriculum programs, blow and breath methods,the sistem of the education of the instruction, the differ- encesof the Trombone instruction in the other music schools compared with the Military Band School are all examined. In the Trombone in- stuction in the Military Band School some differences and problems are found when compared with the educational system of the other music schools and some suggestions are put forward to improve the quality of the education. Science Code 5000019 Key Words :The Education of Trombone