A problem solution proposal in project management: Portfolio project selection modeling for airline information technology departments
Proje yönetiminde bir problem çözüm önerisi: Hava yolu bilgi teknolojisi departmanları için portföy proje seçim modellemesi
  1. Tez No: 550895
  2. Yazar: MUHAMMED KASIM SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bilgi teknolojisi departmanları günümüz bilgi ve teknoloji çağında kurumlar için hayati öneme sahip departmanlar olarak öne çıkmaktadır. Havacılık sektörü ise teknolojiyi en yüksek seviyeden kullanan ve teknolojik ilerlemeye katkıda bulunan sektörlerden biri olarak göze çarpmaktadır. Rekabet merkezli günümüz iş dünyasında, firmalar ve yöneticiler kısıtlı kaynaklar, nadir yakalanan fırsatlar ve talebi sürekli değişen müşteriler ile karşı karşıya kalmak zorundalar. Buna ek olarak, şartlarının değişmesi ve iş dünyasının yenilenmesi sonucu yeni projeler üretiliyor ve mevcut projeler hükmünü kaybedebiliyor. Sayısı artan ve öncelik sıralaması sürekli değişen bu projelerin yönetilmesi ve önceliklendirilmesi yöneticilerin kabiliyetlerini aşabilmektedir. Teknolojinin ve çevresel faktörlerin öngörülemez bir şekilde sürekli değişime uğraması, pazara çıkmak için gerekli hazırlık süresini kısaltma isteği, pazara olan talebin ve uluslararası rekabetin artması, proje yönetimine ve yöneticilerine duyulan isteği artırmıştır. Projelerin bir bütün olarak ele alınarak önceliklendirilmesi, uygulamaya koyulması ve kazandırdıklarının gözlemlenmesi proje portföy yönetimi olarak düşünülebilir. Portföy yönetimine doğru işlerin yapılması, proje yönetimine bu işlerin doğru yapılması olarak tanımlanır.Biraz daha ayrıntılı incelemek gerekirse portföy yönetimi iki boyuttan oluşmaktadır. Tezimizle alakalı olan kısmı, şirketlerin ilkeleri doğrultusunda belirlenen stratejileri ile uyumlu, sınırlı bütçelerini korumaya yönelik işlere öncelik verilmesini sağlamak için takip edilmesi gerekenlerdir.Proje portföy yönetimi firmaların temel ilkeleri ve stratejileri ile uyum içerisinde olmalıdır. Herkes tarafından kabul edilmiş bir metodoloji bulunmadığı için projelerini bir sıraya koymaya çalışan her şirket benzer aşamalardan geçmektedir. Portföy yönetimi yapılırken en dikkat edilmesi gereken nokta doğru projelerin seçilmesi ve doğru öncelik sıralamasının yapılmasıdır. Tezimizde ulaşmaya çalıştığımız nihai hedef portföy havuzundan kurum için doğru projelerin doğru zamanlarda seçilebilmesini sağlamaktır. Bu hedefe ulaşabilmek için disiplinler arası bir çalışma yapılarak Yöneylem Araştırması Optimizasyon Tekniklerinden faydalanıp Gams üzerinden model çözümü sağlanacaktır. Bu çalışmada, çok amaçlı hedef programlama tekniği içeren yeni bir proje seçimi karar verme modeli sunulmuştur. Kurulan model havayolu bilgi teknolojileri departmanlarından derlenen örnek projeler üzerinden detaylandırılarak somut hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information Technology departments come to the forefront, bearing vital importance for the institutions in today's technological contexts. The aviation industry has been catching the eye, being one of the industries that utilizes technology and contributes to the technological advancements most. In the competition-based business world of this age, companies and managers have to cope with the depletable resources, scarce opportunities and the customers ever changing their demands. Moreover, the changing of circumstances and regeneration of the business world lead the production of new projects and existing projects might suffer a loss of significance. Management and prioritization of these ever-increasing projects whose priority order constantly shift around might surpass the capabilities of the managers. The fact that technology and the environmental factors constantly, unpredictably undergo change, the desire of shortening the process of opening to the market, the increased amount of competition across borders and firms' willingness to enter to the market boosted the demand to the project management and managers. The prioritization of the projects as a whole, implementation of them and the observation of their outcomes could be regarded as the portfolio management. Implementing accurate practices in portfolio management is defined as correctly implementing these practices in project management. To examine in greater detail, portfolio management consists of two aspects. The one that is relevant to my thesis is the one that is necessary to follow in order to prioritize the businesses which comply with the companies' preset strategies aligned with their principles and protect the restricted budgets. Project portfolio management has to be in line with the strategies and principles of the company. Since there is not a sole methodology appreciated by all every company that plans to order their projects covers similar steps. Doing the portfolio management, the matter that requires the utmost attention is the accurate picking of the projects and doing the correct priority order. The ultimate target I aim for in my thesis is to help companies correctly pick the projects out of the portfolio pool at the right time. In order to achieve this target, interdisciplinary research will be conducted and Operational Research Optimization Techniques will be utilized and the model solution will be provided through Gams. In this work, a new project selection decision model that includes a multipurpose target programming technique is presented. The established model is concretized by detailing of the sample projects compiled from airlines information technology departments.