Başlangıç piyano eğitiminde dört el çalışmalarının öğrenci başarı ve motivasyonuna yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri
Beginner level piano education - four-hand practice and student success - teacher and student opinions
  1. Tez No: 550897
  2. Yazar: NİLDER ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. SELMİN TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma ile başlangıç piyano eğitiminde dört el çalışmaları destekli öğretimin, öğrencinin öğrenim sürecine katkıları ve piyanoyu dört el çalışmaları desteğiyle öğrenmenin, öğrenci üzerindeki kalıcılığını ve öğrencinin motivasyonuna olan etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu araştırma, genel öğretim teknikleriyle piyano öğretilen öğrencilerde, öğretimin, dört el çalışmalarıyla bir bütün haline getirilmesinin, öğrencinin motivasyonuna ve genel teknik ve teorik bilgilerin kalıcılığına olan olumlu etkilerinin, piyano öğretmeni tarafından farkına varılması açısından önemlidir. Bu çalışmada, başlangıç piyano eğitiminin, dört el çalışmaları destekli öğretiminin öğrencinin piyano çalma becerisine etkilerinin saptanması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, dört el çalışmaları sonucunda, başlangıç piyano eğitimi alan öğrencilere, öğretmenleri eşliğinde bilişsel ve davranışsal beceri anketi uygulanmış olup, öğretmenlerinin de bu konuda görüşleri alınmıştır. Çalışmanın sonucunda, başlangıç piyano eğitiminde dört el çalışmalarının öğrenci başarısını ne derece arttırdığı ve öğrencinin motivasyonunu ne şekilde etkilediği saptanmış olup, piyano öğretiminde dört el çalışmalarının, teknik ve teorik bilgilerin akılda kalıcılığı açısından da ne şekilde etkili olduğu belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study elaborates piano education through four-hand practice at beginner level and aims to demonstrate the impact of this training technique both on student's learning process and motivation as well as the sustainability of such training outcomes. This study is critical in the sense that it shall raise piano instructor's awareness of the positive impacts on the sustainability of basic techniques and of theoretical knowledge, including student's motivation when, taking into consideration students that are handled with generic teaching techniques, education is integrated with four-hand practice. Study also seeks to identify the impacts of piano education supported with four-hand practices on the student's performing capabilities in beginner level piano education. Within this scope, following four-hand practices students to receive beginner-level piano training will be asked to take part in a cognitive and behavioral skills questionnaire, accompanied by their instructors, who shall also share their views regarding the matter. Once complete, the study shall demonstrate the impact of four-hand practice in piano education on student's success and motivation as well as define the mechanism and the role of such practices on the mnemonic sustainability of technical and theoretical knowledge