Stratejik filo yönetiminin performansa etkisi: Üçüncü parti lojistik (3PL) işletmelerinde Ankara ilinde bir araştırma
The effect of strategic fleet management on the performance: A research in the third party logistics (3PL) companies in Ankara
  1. Tez No: 550898
  2. Yazar: İSMAİL GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Dünyada yaşanan hızlı değişim son yıllarda ülkemizde yakından hissedilmiş ve rekabet edilebilir bir ekonomik yapısal oluşum için stratejik vizyon oluşturma ihtiyacı her alanda ortaya çıkmıştır. Bunun için eğitimden sağlığa sosyal alandan iş dünyasına kadar stratejik yönetim modelleri oluşturulup değerlendirmeler yapılmaktadır. Hayatımızın her alanında ilişkisel etkisi görülen stratejik yönetim lojistik sektöründe ayrı bir öneme sahiptir. Lojistik hizmeti sunan ve lojistik faaliyetleri gerçekleştiren işletmelerde ise performansı yükseltecek yönetimsel yaklaşımlar üzerine çalışmalar ve araştırmalar yapılmaktadır. Ülkemizde ulusal ve uluslararası karayolu taşımacılığı öne çıkan önemli bir lojistik alanıdır. Lojistik sektörünün önemli varlığını oluşturan filo yapılarının da stratejik yönetilmesi ile lojistik alanında ciddi avantajlar sağlanabilir. Bu çalışmanın amacı, stratejik filo yönetim süreç yaklaşımları ile filoya ait teknolojik, insan kaynağı ve bilgi analizi stratejik yönetim faktörlerinin işletme performansları ile ilişki düzeylerinin belirlenmesidir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, lojistik ve yönetimi üzerine kavramlar ele alınmıştır. İkinci bölümde, stratejik filo yönetimi teorik olarak incelenmiştir. Üçüncü bölüm ise çalışmanın araştırma kısmını oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veri toplama yöntemi olarak anket çalışması uygulanmıştır. Anket yöntemiyle elde edilen veriler araştırmanın amacına uygun olarak yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak yorumlanmıştır. Ankara'da faaliyet gösteren uluslararası karayolu eşya taşımacılığı yapan işletmelere anket uygulanarak araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmamın bulgularına göre stratejik olarak filo yönetiminin ve faktörlerinin işletme performanslarına çeşitli boyutlarda etkilerinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid change has been gone through in the world which is also felt intimately in our country in recent years has revealed the need of a strategic vision for a competitive economic structural formation. Therefore; from education to health, from social area to business world strategic management models are formed and evaluations are carried out. Strategic management which reflects its associational effect in every sphere of life has a special importance at logistics sector. In business places that renders logistics service and carry out logistics activities some researches and surveys are fulfilled on management aspects which raise the performance. In our country national and internatioanal road transport is a prominent logistics area. Crucial advantages can be attained with the strategic management of the fleet structures which are essential for logistics sector. The aim of this study is to designate the level of relationship between the aspects of strategic fleet management process and the business performances with technologic, human resource and data analysis of strategic management factors belonging to the fleet. This study consists of three parts. In the first chapter, the concepts regarding logistics and its management were mentioned. In the second chapter, strategic fleet management was studied theoretically. The third chapter constitues the research part. In this study, questionnaire study is practiced as a quantitive data gathering method. The data gathered with questionnaire was construed with structural equation modeling in accordance with the aim of this research. This study was held by conducting questionnaires to the businesses that are servicing as internatioanl road ware transport in Ankara. According to the findings of this research, strategic fleet management and its factors have influences with various dimensions on business performances.