Tokat-2, Tokat-5, Tokat-29 ve Tokat-89 çin lahanası çeşit adaylarının Tokat koşullarına adaptasyonu
- Tez No: 5509
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
-27- ÖZET Tokat Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1984 yı lından bu yana yapılan çalışmalar sonucu geliştirilen 4 cin laha nası çeşit adayının Tokat koşullarına adaptasyonu araştırılmıştır. Bu çeşit adayları Tokat- 2, Tokat- 5, Tokat- 29. ve To kat- 89 dur. Bu çeşit a*dylarının tohumları ilkbahar devresin de 2 Nisan 1988'de ekilip 10 Mayıs 1988'de tarlaya dikilmiştir. Sonbahar devresinde ise 1 Ağustos 1988»de ekilip 22 Ağustos 1988'de tarlaya dikilmiştir. İlkbahar devresinde tüm çeşitler 7 Haziran 1988'de tohuma, kalkmıştır. 1 Ağustostaki ©kimde latin karesi deneme desenine göre sonuçlar değerlendirilmiştir. Çeşit adyları arasındaki verim yönünden elde edilen sonuç önemli bu lunmuştur. Sonuç olarak Tokat- 89 çeşit adayı en yüksek verim, orta lama baş ağırlığı, baş bağlama etkinliği,, sertlik ve hasat ora nına sahip olduğundan ayrıca sıcağa duyarlılığmında düşük olma sı nedeniyle Tokat bölgesine yetiştiriciliğini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
-28- SUMMARY Aim of in this research adapted to Tokat location for four Chinese cabbage variety which that found of Tokat Agricul ture Faculty Horticulture Department our study had been conti nued since 1984. This varietias are Tokat-2, Tokat-5, Tokat-29 and Tokat-89. Seed of this varieties was sowed 2 April 1988 and at 10 May 1988 were planted for spring period study. Autumn period study seeds were sowed at 1 August 1988 and 22 August 1988 planted th in the field. All the varieties was bolted at 7 June 1988. Re sults of 1 August 1988 study results were rualueted latin square and tabulated. As a results variation of between varieties are significant for yield. This research results are pointed that cultivar of Tokat-89 is yield, avare had weight, heating efficiency ratio, firmness and ratio of harvesting maximum and this cultivar was not foun of treat sensitive. We are recommended that it's production at Tokat location.