Tarım politikaları çerçevesinde kırsal kalkınma kavramı ve kırsal yoksulluğun önlenmesi: Türkiye örneği
Agricultural policy framework of rural development concept and prevention of rural poverty: The case of Turkey
- Tez No: 550906
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKAN TAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yoksulluk; bireylerin yeter gelirinin olmaması ve/veya insan onuruna yakışır yaşam sürdürülmemesi durumu olarak tanımlanabilir. Kırsal yoksulluk ise; yoksulluk tanımına ek olarak kentte bulunan imkânların kırsal kesimde bulunmaması durumunu da ifade eder. Tarımsal politikalar, kırsaldaki bireylerin yaşam seviyesinin ve gelirlerinin artmasına yardımcı olarak, kırsal kalkınmayı artırarak, yoksulluğu azaltmaktadır. Ülkemizde; kırsal yoksulluğun azaltılması konusunda Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren politikalar uygulanmıştır. 1980 yılına gelindiğinde destek politikaları azaltılmıştır. Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde de Birliğin güdümünde politikalar uygulanmaya başlanmıştır. Uygulanan politikalar ile kırsalın kalkınması konusunda sadece ekonomik boyutun değil, sosyal, kültürel ve siyasal boyutların da geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ülke genelinde iç kaynaklı uygulanan politikalara köy enstitüleri, köy kent projesi ve alan bazlı destekler; dış kaynaklı desteklere ise doğrudan gelir desteği, tarım reformu uygulama projesi, IPA programları örnek verilebilir. Aynı zamanda bölgesel olarak; GAP, KOP ve DOKAP gibi kırsal kalkınma politikaları da uygulanmaktadır. Çalışma; tarım politikaları kapsamında Cumhuriyetin ilanından itibaren uygulanan bölgesel ve ulusal politikaları, uluslararası kuruluşların üye ve aday ülkelerde uyguladıkları politikaları kapsamaktadır. Çalışmamız; kırsal yoksulluk ve kırsal kalkınma kavramlarının tanımlanması, uluslararası kuruluşların ve ülkemizin kırsal kalkınma amaçlı uyguladığı politikaları ve verimli politika önerilerini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Poverty; it can be defined as the lack of sufficient income of individuals and / or the failure to sustain life worthy of human dignity. Rural poverty; In addition to the definition of poverty, it also refers to the situation in the city where the facilities are not available in the countryside. It helps to increase the life and income of the individuals in rural areas by increasing rural development and decreasing poverty.. In 1980, support policies were reduced. In the process of candidacy to the European Union, policies have been implemented under the guidance of the Union. With the policies implemented, it was aimed to develop not only the economic dimension but also the social, cultural and political dimensions of the rural development. Internally implemented policies across the country; village institutes, village urban project and field-based supports; direct income support, agricultural reform implementation project, IPA programs are examples. At the same time regionally; Rural development policies such as GAP, KOP and DOKAP are also implemented. Work; Turkey's regional and national policies as from the announcement of the Republic of Turkey within the scope of the agricultural policies implemented by our country, and the policies implemented by the member and candidate countries of international organizations. Our study; the definition of rural poverty and rural development aims to demonstrate the policies and efficient policy proposals implemented by international organizations and our country for rural development.