Pilates method as a kind of mind body practice: Women practitioners' opinions on their physical and psychological wellbeing
Zihin-beden uygulaması olarak pilates metodu: Fiziksel ve psikolojik iyi oluş durumları üzerine kadın uygulayıcıların görüşleri
  1. Tez No: 550909
  2. Yazar: FİLİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SETTAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Zihin-beden uygulamalarından biri olan Pilates, anatomi ve biyomekanik temellerine dayanarak, zihinsel odaklanma ve kontrollü nefes ile vücudu güçlendirip esnetmek için yer ve makinelerle yapılan hareketleri içeren bir yöntemdir. J. H. Pilates tarafından 1900'lerin başında geliştirilmiş, fiziksel rehabilitasyon ve performans artırma amaçlı ve olumlu psikolojik etkileri nedeniyle tercih edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Pilates metodunun kadınların fiziksel ve psikolojik iyi oluşları üzerine görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Bu görüşlerin açığa çıkarılması için nitel araştırma yöntemi kullanılmış, temel nitel araştırma deseninin sistematik adımları uygulanmıştır. Ankara'da yaşayan, Pilates yer hareketleri uygulayıcısı 32 kadın katılımcı özel amaç örneklemesi ve elverişililik örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veri, yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Ses kaydıyla, birebir görüşme şeklinde yüzyüze ve telefonla röportajlar yapılmıştır. Nitel içerik analizi yaklaşımının kapsamlı biçimine göre nitel veri toplanmış, temaları ortaya koymak için analiz edilmiş, temalar raporlanmış, raporlar yazılmış ve yorumlar yapılmıştır. Bulgular, Pilates metodunun kadınların fiziksel ve psikolojik özellikleri, kişilik özellikleri hakkında farkındalıkları, olumsuz düşüncelerin üstesinden gelme ve stresle baş etme, anda olma ve konsantrasyon, iş ve günlük hayattaki verimlilik, ve kişiler arası ilişkilerdeki memnuniyetleri konularında olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Bu etkilerden, fiziksel faydaların daha fazla ve etkili olduğu görülmüştür. Bu sonuç, Pilates metodunun büyük ölçüde fiziksel faydalarıyla göz önünde olup, daha fazla hareket odaklı etkiler sunarak davranışsal ve sosyal yararlarının yanında psikolojik katkılara neden olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As a mind-body practice, Pilates is a method of strengthening and stretching the body with mental focus and controlled breathing according to basics of anatomy and body mechanics, consists of exercises on mat and with machines. J. H. Pilates developed it at the beginning of 1900s favoured for physical rehabilitation, performance enhancement, and positive psychological effects. The purpose of this study was to determine women Pilates practitioners' opinions on their physical and psychological wellbeing. Qualitative research method was used to reveal those opinions. Systematic steps of basic qualitative research design were applied. 32 women Pilates method mat practitioners living in Ankara were selected through purposive and convenience-sampling methods. Data was collected through a semistructured interview method. One-to-one meetings of face-to-face and telephone interviewing were conducted by tape recording. According to generic form of qualitative content analysis approach, qualitative data was collected, analyzed for themes, themes were reported, reports were written, and interpretations were made. The findings showed that Pilates method had positive effects on participants' well-being on physical and psychological health parameters, awareness of their self on personality properties, overcoming negative thoughts and coping with stress, improving mindfulness and concentration, efficiency at work and daily tasks, and satisfaction regarding interpersonal relationships. From these effects, physical benefits seemed in a wide range and more influential. This may suggest that Pilates method is mostly considered with its physical benefits results in more action oriented effects created psychological contributions besides behavioral and social ones.