Mekanik üretimde motor gücünü etkileyen parametrelerin optimum kullanımı
- Tez No: 55091
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
.... mekanik üretimde motor gucunu etkileyen parametrelerin optimum kullanımı (Yüksek lisans tezi) Hüdayim BAŞAK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK, 1996 OZ Bu çalışmada, mekanik üretimde motor gücünü etkileyen parametrelerin optimum kullanılmasına ilişkin bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu parametrelerin optimum kullanımı üretimin etkinliğini arttıracaktır. Bu parametreler incelenirken talaş kaldırma olayını etkileyen faktörlerinde sınırlı deneysel veriler ışığında analizlerine gidilmiştir. Bu çalışmada mekanik üretimde kullanılan torna ve freze tezgahlan üzerinde çalışılmış ve çeşitli varyasyonlarda, tezgah gücüne göre özellikle ilerleme ve talaş derinliği gibi önemli değişkenlerin bilgisayar yardımıyla optimum değerlerinin elde edilmesi sağlanmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa sayısı Tez danışmam : 5000015 :Takım tezgahları,talaş kaldırma, bilgisayar destekli optimizasyon :149 :Doç. Dr. Faruk MENDİ
Özet (Çeviri)
THE OPTIMUM MACHINING PARAMETERS MAXIMIZING THE MACHINE EFFIENCY IN A METAL CUTTING PROCESS (M.Sc. Thesis) Hüdayim BAŞAK X GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY, 1996 ABSTRACT In this study, a computer program is developed to determine the optimum machining parameters maximizing machine efficiency in a metal cutting process. The resulting combination of optimum parameters increases productivity in terms of machining time and production cost. Experimental methods are employed to analyze the cutting parameters and cutting forces along with associated mathematical relationships. This study focused on cutting operations in lathe and milling machines. The independent decision variables of the optimization model are the feed and the cutting depth of the cutting process. Science code Key words Number of pages Superviser : 5000015 Machine tool, metal cutting, computer aid optimization :149 : Ass. Prof. Dr. Faruk MENDİ n