Halide Edip Adıvar'ın romanlarında idealize edilmiş kadın karakterler
The charakters of idealized woman in Halide Edip Adıvar's novels
- Tez No: 550914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Halide Edip Adıvar, Türk edebiyatının önemli isimlerindendir. Onun romanlarındaki karakterler, Cumhuriyet ideolojisine paralel olarak Doğulu-Batılı bir senteze bağlı olarak gelişir. O, romanlarında hem Batı hem Doğu kültüründen beslenir ve çeşitli karakterlerle kadın meselesini ele alır. Yazar, Ateşten Gömlek, Seviyye Talip, Handan, Sinekli Bakkal, Vurun Kahpeye, Kalp Ağrısı, Sonsuz Panayır, Zeyno'nun Oğlu, Yeni Turan adlı romanlarında kadın karakterleri idealize ederek irdeler. Yazar, özellikle kadın erkek eşitliği, kadının eğitimi ve toplumsal yaşamdaki yeri gibi konulara ağırlık verir. Halide Edip Adıvar, kadın karakterlerini idealize ettiği romanlarda romantik bir bakış açısı kullanır. Yazarın incelediğimiz romanlarında kadın karakterlerin; eğitim, sosyal ve kültürel yapı, din-inanç, gelenek, güç, iktidar, cinsiyet ve feminizm ekseninde idealize edildiği görülür. Adıvar, kadın karakterleri ağırlıkta olarak millî değerlerle Batılı eğitimi bir sentez halinde birleştirir. Yazar bu şekilde güçlü karakterler oluşturur. Bu çalışmada amaç, Halide Edip Adıvar'ın romanlarında kadın karakterlerinin nasıl ve hangi yönlerden idealize edildiğini tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Halide Edip Adıvar is an important figure in Turkish literature. The characters in his novels develop in line with the ideology of the Republic, depending on an Eastern-Western synthesis. She feeds on both the Western and Eastern cultures in his novels and takes up the issue of women with various characters. The author idealizes women's characters in her novels titled, Ateşten Gömlek, Sevyiye Talip, Handan, Sinekli Bakkal, Vurun Kahpeye, Kalp Ağrısı, Sonsuz Panayır, Zeyno'nun Oğlu, Yeni Turan. The author focuses on issues such as gender equality, women's education and social life. Halide Edip Adıvar uses a romantic perspective in the novels in which she idealizes her female characters. In the novels of the author we have examined the female characters; education, social and cultural structure, religion, belief, tradition, power, power, gender and feminism is seen as idealized in the axis. Adıvar combines the Western education with national values as a synthesis of female characters. The author creates strong characters in this way. The aim of this study is to determine how and in what ways the female characters are idealized in the novels of Halide Edip Adıvar.