Ekonomik büyüme ve kalkınmada girişimciliğin rolü ve önemi
The role and the importance of entrepreneurship in the economic growth and progress
- Tez No: 550915
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde girişimciliğin ekonomik büyüme ve kalkınma üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ülke ekonomisinin genel dengesini sürdürülebilir hale getirmek, işsizlik sorununu asgariye indirmek, bütçe ve dış ticaret açıklarını düşük seviyelere çekmek, girişimciler ve girişimciliğin desteklenmesi ve katkısıyla gerçekleştirilebilir. Girişimciliğin ekonomik büyüme ve kalkınmanın en temel itici güçlerinden biri olması sebebiyle ülkeler, girişimciliğin desteklenmesi ve geliştirilmesi için birçok politika uygulamaktadırlar. Girişimci ve girişimciliğin desteklenmesi için, genel manasıyla maliye, eğitim ve ekonomi politikaları ile müdahale gerekmektedir. Bahsi geçen politikalar, girişimcilerin desteklenmesi ve teşvik edilmesi, takdir edilmesi, finansal kaynak bakımından ve teknik açıdan desteklenmesi ve kurdukları ya da kurmayı hedefledikleri girişimlerin devamlılığını sürdürmesine elverişli bir ortam sağlanması yollarıyla gerçekleştirilmektedir. Dünyadaki diğer ekonomilerdeki gelişmelere paralel olarak Türkiye de son yıllarda girişimciliği destekleyici politikalara önem vermeye başlamıştır. Bu kapsamda üniversite öğretim programlarına girişimcilik derslerinin eklenmesi, yasal mevzuatta yeni girişimcilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak daha basit ve anlaşılabilir değişikliklerin yapılması ve çeşitli kolaylıkların sağlanması, yeni girişimcilerin faydalanabileceği destek fonlarının sağlanması, girişimcilik destek programlarının sayısının ve destek miktarlarının arttırılması gibi çok sayıda faaliyet gerçekleştirilerek girişimci ve girişimciliğin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma giriş ve sonuç bölümleri dahil 5 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde çalışmanın amacı, önemi ve arka planı değerlendirilirken; ikinci bölümünde girişimcilik kavramı ile ilgili temel bilgiler, girişimcilik sürecinin ortaya çıkışı ve tarihçesine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ekonomik büyüme ve kalkınma kavramları ve kriterleri üzerinde durulmuş, dördüncü bölümde ise girişimcilik faaliyetlerinin ekonomik büyüme ve kalkınma üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde tüm açıklamalar ışığında genel bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effects of entrepreneurship on economic growth and development. To make the overall balance of the national economy sustainable, to minimize the unemployment problem, to bring budget and foreign trade to low levels, to support entrepreneurs and entrepreneurship. As entrepreneurship is one of the main drivers of economic growth and development, countries implement many policies to support and promote entrepreneurship. In order to support entrepreneurship and entrepreneurship, interventions with finance, education and economic policies are necessary. The mentioned policies are realized by supporting and encouraging entrepreneurs, by supporting them in terms of financial resources and technical support, and by providing a favorable environment for the initiatives that they have established or intended to sustain. In parallel with the developments in other economies in the world, Turkey has also started to give importance to the policies supporting the entrepreneurship in recent years. In this context, by adding entrepreneurial courses to university education programs, taking into account the needs of the new entrepreneurs in the legislation, making simple and comprehensible changes and providing various conveniences, providing support funds that new entrepreneurs can benefit from, increasing the number of support programs and increasing the amount of support programs of entrepreneurship and entrepreneurship. is intended to be strengthened. The study consists of 5 sections including entry and conclusion sections. In the introduction of the study, the aim, importance and background of the study were evaluated; In the second part, the introduction of the entrepreneurship concept and the history of the entrepreneurship process have been changed. In the third chapter, economic growth and development concepts and criterions were discussed. In the fourth chapter, the effects of entrepreneurship activities on economic growth and development were evaluated. In the conclusion section, a general framework was tried to be drawn in the light of all explanations.