İşe iade davalarında yargılama usulü
Trial procedure in cases of re-employment
  1. Tez No: 550917
  2. Yazar: ÖZLEM ECE TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Modern İş Hukukunun doğuş nedeni, işçilerin zayıf konumda olması sebebi ile ekstra korunmaya ihtiyaç duymalarıdır. Burada asıl amaç, sosyal adaletin sağlanması ve toplumsal dengenin korunması olarak belirlenmiştir. İşçi işverene bağımlı ve otoritesine tabidir. Kendisinin ve ailesinin geçim kaynağı olan ücret alacağı, işinin devamlılığı ile sağlanabilecektir. Bu nedenle ekonomik olarak işverene tam bağımlı ve muhtaçtır. Anayasamız ile de güvence altında olan çalışma ve yaşamını insani standartlarda sürdürme hakkının etkin bir şekilde hayata geçirilmesi için, işçi ve işveren arasındaki çalışma ilişkisinin varlığını korumak, devamlılığını sağlamak, konulan kuralları ve bu kuralların hakkaniyete uygunluğunu denetlemek oldukça önem arz etmektedir. Nitekim çalışma konumuz, işçinin iş ilişkisinin devam edeceği yönünde kendisini güvence altında hissetmesi ve ailesinin geçimini sağladığı ücret alacağını kaybetme tedirginliği duymadan haklarını savunabileceği zemini sağlamak amacı ile getirilmiş, iş güvencesi hükümleri ile bu hükümlerin usulen nasıl uygulanacağıdır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde iş güvencesinden faydalanma koşulları, ikinci bölümde iş sözleşmesinin feshinde uygulanması gereken usul, üçüncü bölümde geçerli nedenle yapılan feshe itirazın usulleri ve dördüncü olarak son bölümde ise işe iade davasının sonuçları doktrin ve yargı kararları çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The reason for the emergence of Modern Labor Law is that employee need extra protection as they are in a weak position. The main aim is to ensure social justice and to preserve social balance. The employee is dependent on the employer and is subject to his authority. The unpaid wage is the source of employee's and his/hers family's livelihood and the continuity will be attained by his work. Therefore, the employee is economically dependent on the employer. Putting into practice the right of work guaranteed by the Constitution, maintaining the existence of the labor relations between the employee and the employer, ensuring the continuity, setting the rules and controlling the fairness of these rules are very important to maintain the existence of a labor relations between the employee and the employer. As a matter of fact, the issue of this study is how to implement these provisions with the provisions of Labor security, which have been brought to ensure that the employees feels safe in the direction of his / her employment relationship will continue and that he / she does not feel anxious about losing his / her family's living wage. The study consists of four parts. In the first part, the conditions for benefiting from job security have been examined. In the second part, the procedure to be applied in the termination of employment contract, and in thrid part, the procedures of objection to termination have been examined. Lastly, in the fourth part, the results of the return to employment lawsuit are examined within the framework of the doctrine and judicial decisions.