Farklı meslek gruplarındaki evli bireylerin narsisistik kişilik özelliklerinin evlilik doyumu ve bazı kişisel değişkenler açısından incelenmesi
An investigation into narcissistic personality traits of individuals from different professions in terms of marital satisfaction and some personal variables
- Tez No: 550925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP ÖZKAMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada, farklı meslek gruplarındaki evli bireylerin narsisistik kişilik özellikleri ile evlilik doyumu arasındaki ilişki ve narsisistik kişilik özelliklerinin bazı kişisel değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Gaziantep ilinde çeşitli kurumlarda avukat, akademisyen, doktor, mühendis ve öğretmen olarak çalışan 261 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Narsisistik Kişilik Envanteri”,“Evlilik Yaşam Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Örneklem t-testi ve Pearson Korelasyon Katsayısı yöntemlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, araştırmaya katılan bireylerin narsisistik kişilik özellikleri ile evlilik doyumları arasında orta düzeyde, negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bazı kişisel değişkenler açısından yapılan analizler sonucunda ise narsisistik kişilik özellikleri ile yaş, algılanan gelir düzeyi, meslek ve eş mesleği değişkenleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunurken; cinsiyet, kardeş sayısı, anne-baba öğrenim durumu ve algılanan anne-baba tutumu değişkenleri arasında istatiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Yaş değişkenine göre 20-27 yaş aralığındaki bireylerin, 28-31 yaş aralığındaki bireylere oranla daha fazla narsisistik kişilik özelliği gösterme eğiliminde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gelir düzeyini yüksek olarak algılayan bireylerinde daha fazla narsisistik kişilik özelliği gösterme eğiliminde olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra araştırmaya katılan avukatların narsisistik kişilik özelliği gösterme eğilimlerinin akademisyen ve öğretmenlere oranla daha fazla olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bununla beraber doktorların narsisistik kişilik özelliği gösterme eğilimlerinin de öğretmenlerden fazla olduğu belirlenmiştir. Eşi doktor, mühendis veya avukat olan bireylerin ise eşi öğretmen olanlara oranla daha fazla narsisistik kişilik özelliği gösterme eğiliminde oldukları bulunmuştur. Ayrıca eşi avukat olan bireylerin narsisistik kişilik özelliği gösterme eğilimlerinin eşi diğer meslek grubundaki herhangi bir mesleğe sahip bireylerden de daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between narcissistic personality traits and marital satisfaction of married individuals in different occupational groups and narcissistic personality traits in terms of some personal variables. The research group of the study consisted of 261 married individuals who work as lawyers, academicians, doctors, engineers and teachers in various institutions in Gaziantep. The research data were obtained by using the“Narcissistic Personality Inventory (NPI)”,“Marital Life Scale (MLS)”and“Personal Information Form”. In the analysis of the obtained dataThe One-Way Analysis of Variance (ANOVA), the Independent-Samples t-test and the Pearson Correlation Coefficient were used. As a result of the analyzes, a moderately significant and negative relationship was found between the narcissistic personality traits and marital satisfaction of the participants. When it comes to the analyzes conducted in terms of some personal variables, while a statistically significant relationship was found between the narcissistic personality traits and age, perceived income level, occupation and spouse occupation variables; There was no statistically significant relationship between gender, number of siblings, parents' education level and perceived parental attitudes. According to age variable, individuals aged 20-27 years tend to exhibit more narcissistic personality traits than individuals aged 28-31 years. It was also found that individuals who perceived their levels of income as high tended to exhibit more narcissistic personality traits. In addition, it was found that the tendency of the participating lawyers to exhibit narcissistic personality traits were higher than academicians and teachers. At the same time the tendency of the doctors to exhibit narcissistic personality traits was found to be more than the teachers. Individuals whose spouses were doctors, engineers or lawyerswere found to tend to exhibit more narcissistic personality traits than individuals whose spouses were teachers. Furthermore, it was reached that the tendency of the individuals whose spouses were lawyersto exhibit narcissistic personality traits were more than that of the individuals whose spouses have any other profession.