Elit oryantiring sporcularında farklı rotaların performansa etkisi
The effect of different routes on performance in elite orienteering athletes
- Tez No: 550926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN HARBİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı elit oryantiring sporcularında farklı rota seçiminin performans üzerindeki etkisini değerlendirmekti. Çalışmaya 14 elit oryantiring sporcusu (yaş: 25,79±5,09 yıl, boy: 177,71±4,39 cm, vücut ağırlığı: 73,00±4,99 kg, spor yaşı: 8,71±1,86 yıl) katıldı. Sporcular aynı parkurda iki farklı rotayı, yarış parkuru (sporcu tarafından belirlenen rota) ve optimum yarış parkurunu (uzman tarafından belirlenen rota), üç gün ara ile iki kez koştu. Oryantiring sporcularının 60 ve 180 °/s açısal hızlarda dizin fleksör (Hamstrings) ve ekstensör (Quadriceps) kaslarının izokinetik konsentrik kuvveti ve maksimum oksijen tüketimi (VO2maks) koşulardan bir hafta önce ölçüldü. Her iki parkurda sporcuların koşu öncesi, koşu bitimi, koşu sonrası 5. 15. ve 30. dakikada kalp atım hızı (KAH) ve kan laktat (LA) ölçümleri yapıldı. Oryantiring sporcularının ortalama maksimal oksijen tüketim değerleri 53,70± 4,61ml/kg/dk bulundu. İzokinetik kuvvet değerlendirildiğinde, 60 °/s açısal hızda H/Q oranı sağ bacakta %64, sol bacakta %60, 180 °/s açısal hızda sağ bacakta %68, sol bacakta %64 bulundu. Hem extensör hem de fleksör kuvvette her iki açısal hızda sağ ve sol bacak arasında fark bulunmadı (p>0,05). Sporcuların yarış parkuruna göre optimum yarış parkurunu daha az süre ve daha kısa mesafede koştuğu belirlendi (p0,05). KAH, her iki parkurda yarış öncesine göre koşu bitimi, koşu sonrası 5., 15., ve 30.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of different route choice on performance in elite orienteering athletes. Fourteen elite orienteering athletes (age: 25,79±5,09 years, height: 177,71±4,39 cm, body mass: 73,00±4,99 kg, training age: 8,71±1,86 years) participated in this study. The athletes run twice with 3 days interval in the same race course as selected race course (the route determined by themselves) and optimum race course (the route determined by the expert). Isokinetic concentric strength of the flexor (Hamstrings) and extensor (Quadriceps) muscles of the knee at velocity of 60 and 180 °·s-1 and maximum oxygen uptake (VO2max) of orienteers were measured one week before the running. Heart rate (HR) and blood lactate (LA) were measured at before running, when finished the running and at the 5th, 15th, and 30th minutes after running, in both race courses. Mean of maximum oxygen uptake was found as 53,70± 4,61 ml·kg-1·min-1 in orienteering athletes. When isokinetic strengths were compared, H/Q ratio was found 64% in right leg and 60% in left leg at velocity of 60 °·s-1, and 68% in right leg and 64% in left leg at velocity of 180 °·s-1. No significant difference was found between the right and left leg in both extensor and flexor muscle strength (p>0,05). It was found that the athletes finished in a shorter time and distance the optimum race course than selected race course (p0,05).