Ebelerin kurşun ve kadmiyum maruziyet kaynakları, insan sağlığı ve gebeliğe etkileri konusunda bilgi düzeyleri
Knowledge levels of midwives on the lead and cadmium sources, and their effects on human health and pregnancy
  1. Tez No: 550924
  2. Yazar: DUYGU AYŞE AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ağır metaller, anne vücudunda birikerek gebelik sırasında anne ve bebek üzerinde istenmeyen etkilere neden olabilmektedir. Bu araştırma ebelerin, kurşun ve kadmiyum maruziyet kaynakları, insan sağlığına ve gebeliğe etkileri konusunda bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı kesitsel tipte olan bu araştırma 29 Ocak - 28 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışmakta olan 115 ebe oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyip, tüm ebelere ulaşılmaya çalışılmış, fakat çalışmaya katılmayı kabul eden ve verilerin toplandığı tarihlerde izinli/raporlu olmayan 92 ebe ile yapılmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan form aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak değerlendirilmiş olup, dağılımları yüzdelik, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılarak verilmiştir. Sayısal değişkenlerinin kıyaslanmasında Mann Whitney U ve Kruskal Wallis, kategorik değişkenlerin kıyaslanmasında Kikare testleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan ebelerin yaş ortalamasının 38,7±6,7, çalışma yılı ortalamasının 17,7±8,7 olduğu ve %63,1'inin ebelik ile ilgili birimde çalıştığı belirlenmiştir. Ebelerin çoğunluğu, gebelikte Pb ve Cd maruziyetinin fetüste gelişme geriliğine neden olduğunu (%65,2), yenidoğanda çeşitli anomalilerin nedeni olabileceğini (%64,1), yenidoğanın Apgar skorunu olumsuz etkileyebileceğini (%54,4), Cd maruziyetinin düşüklere neden olabileceğini (%56,5) bilmektedir. Ayrıca ebelerin %63,1'i erken gebelik döneminde yüksek miktarda Cd maruziyetinin hidrosefaliye, %58,7'si Pb ve Cd maruziyetinin yenidoğanda epigenetik modifikasyonlara neden olduğunu, %55,4'ü Cd maruziyetinin yenidoğanın tiroid hormonlarını olumsuz etkilediğini bilmemektedir. Yüksek lisans eğitimi alan ebelerin, gebelikte Pb maruziyetinin gelişme geriliğine neden olduğunu bilme durumu, lise/önlisans ve lisans mezunu ebelere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (X2=6,414, p=0,040). Ayrıca dahili ve cerrahi servislerde çalışan ebelerin, gebelikte Cd maruziyetinin yenidoğanın tiroid hormonlarını olumsuz etkilediğini bilme durumu ebelikle ilgili birimde çalışan ebelerden istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (X2=4,319, p=0,038). Bu çalışmadan elde edilen veriler, ebelerin gebelikte kurşun/kadmiyum maruziyetinin etkileri konusunda bilgilerinin yeterli olmadığını göstermektedir. Ebelik eğitiminde, ağır metal maruziyetinin insan sağlığına ve gebelikte etkilerine yönelik konular müfredatta yer almalı ve konuya farkındalık artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Heavy metals can accumulate in the mother's body and cause undesirable health effects on the mother and baby during pregnancy. This study was conducted to determine the knowledge level of midwives on the sources of lead and cadmium exposure, and their effects on human health and pregnancy. This descriptive cross-sectional study was conducted between 29 January and 28 February 2019. The study population consists of 115 midwives working at Karabük University Training and Research Hospital. All midwives working in the hospital were tried to be interviewed, but the study was conducted with 92 midwives who accepted to participate and were actively working at the time of data collection. The data were collected by the researchers through the form prepared in accordance with the literature. The collected data were transferred to computer, with which their distribution was calculated using percentage, arithmetic mean and standard deviation. Mann Whitney U and Kruskal Wallis were used to compare the numerical variables and chi-square tests were used to compare the categorical variables. he mean age of the midwives interviewed in this study was 38,7±6,7. The midwives involved in this project have 17,7±8,7 years of experience, and %63,1 of them were employed in the midwifery-related departments of the hospital. The majority of midwives stated that Pb and Cd exposure during pregnancy could result in growth retardation in the fetus (%65,2), may cause the formation of various abnormalities in the newborn (%64,1), can adversely affect the Aphar score of the newborn (%54,4). Moreover, %56,5 of midwives stated that Cd exposure could cause miscarriages. %58,7 of the midwives aware that early exposure to Cd may cause hydrocephalus. %58,7 of them know that Pb and Cd exposure could cause epigenetic modifications in the newborn; however, %55,4 of them are not aware of the effects of Pb and Cd exposure to thyroid hormones of newborns. When compared midwives who have master's degree and those who have high school and undergraduate degree, the knowledge level of the former was found to be significantly higher than the latter group (X2=6,414, p=0,040). In addition, midwives working in internal and surgical services, the knowledge of the effect of Cd exposure during the pregnancy to the thyroid hormones of the newborn was found to be significantly higher than the midwives working in midwifery related departments (X2=4,319, p=0,038). The data obtained from the current study indicate that midwives do not have enough knowledge about the effects of lead and cadmium exposure during pregnancy. In midwifery education, subjects related to the effects of heavy metal exposure on human health and pregnancy should be included in the curriculum and awareness should be raised.