Oyuncak yapımı dersi alan lise öğrencilerinin yaratıcılıklarının ve öz yeterliklerinin incelenmesi
The investigation of creativity and self-efficiency in high school students attending toy design class
- Tez No: 550927
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Oyuncak Yapımı dersi alan 11. sınıf lise öğrencilerinin yaratıcılıklarının ve öz yeterliklerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü Oyuncak Yapımı Dersi'ne devam eden 204 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada nicel ve nitel verilerden oluşan karma model kullanılmıştır. Nicel verilerinin toplanmasında Aksoy (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan Yaratıcılık Ölçeği (Ne kadar Yaratıcısınız?), Yıldırım ve İlhan (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Genel Öz Yeterlilik Ölçeği”ve nitel verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan“Lise Öğrencilerinin Çocuklar için Kostüm ve Aksesuar Yapımında Yaratıcılıkları ve Öz yeterlikleri ile İlgili Görüşlerini Belirleme Formu”kullanılmıştır. Öğrencilerden elde edilen nicel sonuçlara bakıldığında; öğrencilerin yaratıcılıklarında anne-baba öğrenim düzeyi ve kariyer amaçlarına göre anlamlı fark olmadığı, aile gelir durumu ve akademik başarı ortalamasına göre anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin öz yeterlik algılarında ise anne-baba öğrenim düzeyi, ailenin aylık gelir düzeyi, başarı ortalaması ve kariyer amaçlarına göre anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca yaratıcılık ile öz yeterlik arasında düşük düzeyde ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Nitel sonuçlara bakıldığında; öğrencilerinin kostüm ve aksesuarlarla ilgili bilgilere en çok internet, aile ve öğretmenlerden ulaştıkları, hayal ederek ve kalıp çıkararak tasarladıkları ve eğlence amaçlı kostümler dikmekten hoşlandıkları saptanmıştır. Öğrencilerin çoğunluğunun kostüm ve aksesuarları severek yaptıkları, kostüm ve aksesuarı dikmekte zorlandıkları, kostüm tasarlarken kendini yaratıcı gördükleri, oyuncak yapımı dersine karşı olumlu tutum sergiledikleri ve ayrıca özgün bir tasarım ortaya çıkarabilmek için yaratıcı olmak ve araştırma yapmak gerektiği önerisinde bulundukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the creativity and self-efficiency of 11th grade high school students who took Toy Design Class. The sample of the study consisted of 204 high school students from Keçiören district of Ankara during the 2017-2018 academic year. A mixed model consisting of quantitative and qualitative data was used in the study. Data was collected with“Creativity Scale”adapted to Turkish by Aksoy (2004),“General Self-Efficiency Scale”adapted to Turkish by Yıldırım and İlhan (2010) and Interview form to determine Views of High School Students on the Creating Costumes and Accessories for Children. The quantitative results showed that there was no significant difference in the creativity of students according to their career goals and parents' educational level and, but there were significant difference according to their grades and family income. It was determined that there was no significant difference in self-efficiency perception of students according to parents' education level, family income, grades and career goals. In addition, there was a low level of relationship between creativity and self-efficacy. The qualitative results stated that students mostly searched information about costumes and accessories from internet, their family and teachers. They designed the costumes by dreaming and moulding. They liked to prepare costume for entertainment purposes. Although majority of the students liked creating costumes and accessories, they had difficulty in sewing costumes and accessories. They found themselves creative when designing costumes. Students had a positive attitude towards the toy design classes and also they suggested that being creative and doing research is important to produce an original material.