Hemodiyaliz hastalarının yaşam doyumu ile benlik saygısı ilişkisinin incelenmesi ve tıbbi sosyal hizmet müdahalesi
examination of the relationship between hemodialysis patiens' life satisfaction and self-esteem and medical social service intervention
  1. Tez No: 550931
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL EKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda tedavi için en çok kullanılan yöntemlerden biri olan hemodiyaliz tedavisi, hasta kimseleri ölümden kurtulmalarını sağlamakta ve hayatlarını devam ettirmelerine yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte fiziksel, psikolojik, finansal ve sosyal pek çok sorun ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı Hemodiyaliz hastalarının yaşam doyumu ile benlik saygısı ilişkisinin incelenmesi ve sosyal hizmet müdahalesi üzerinedir. Araştırma; Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 2. Ve 3. Basamak sağlık kuruluşlarında tedavi gören 152 Hemodiyaliz hastasına uygulanmıştır. Katılımcıların % 61,2 (93) erkek, %38,8'i(59) kadındır. Veri toplama yöntemi olarak yaşam doyumu düzeyini ölçmek için Yaşam Doyumu Ölçeği, Benlik Saygısı'nı ölçmek amacıyla Benlik Saygısı Ölçeği ve araştırmacının hazırladığı Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Yaşam doyumu ile benlik saygısı arasında pozitif yönde orta kuvvetli bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yaşam doyumları düzeyleri arttığında benlik saygısının da orta düzeyde artacağı belirlenmiştir. Hemodiyaliz hastalarının tedavi sürecinde yaşadıkları biyo-psiko-sosyal problemlerin çözümünde Tıbbi Sosyal Hizmet Uygulamalarına gereksinimleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hemodialysis therapy, one the most common methods to cure patients suffering from chronic renal failure, saves the patients from death and helps them sustain their lives. Many physical, physiological and financial, social troubles emerge. The purpose of the research is the examination of the relationship between hemodialysis patiens' life satisfaction and self-esteem and Medical Social Service intervention. The research has been applied on 152 hemodialysis patients receiving treatment in 2. and 3. Step health institutions of Adıyaman Provincial Directorate of Health. Percentage of the participants according to gender is as given: % 61.2 (93) male and % 38.8 (59) female. Life Satisfaction Scale, Self-Esteem Scale and Personal Information Form prepared by the researchers have been used as data gathering method. It has been determined that there is a moderate relationship in a positive way between life satisfaction and self-esteem. As the level of life satisfaction increases so does Self-Esteem moderately. İt has been concluded that hemodialysis patients need medical social work practices to solve bio-psychological problems they encountered during treatment process.