Sağlık laboratuvarlarında standartlaşma, sertifikasyon ve akreditasyon süreci: Kalibrasyon ve kalite
Standardization, certification and accreditation process in medical laboratories: Calibration and quality
- Tez No: 550944
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN DERDİYOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Hastaneler, İşletme, Biochemistry, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, sağlık laboratuvarlarındaki kalite, standartlaşma ve akreditasyon çalışmalarının yanı sıra tıbbi cihaz kalibrasyonlarına yönelik bir çalışma yapmak hedeflenmiştir. Sağlık sektöründe, hastalığın araştırılması, tanısı, izlenmesi, önlenmesi ve tedavisi vb. için kullanılan tıbbi cihazların, tıbbi cihaz kalibrasyonu ve önemi eğitimleri, cihaz kullanıcıları ve sorumlu hekimlere, grup halinde ve birebir görüşmelerle verilmiştir. Araştırma kapsamında Ankara'da faaliyet gösteren 2 kamu 1 özel hastane çalışanı 165 kişi ile görüşme sağlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda katılımcıların büyük çoğunluğunun kalite yönetimi ve tıbbi cihaz kalibrasyonu ile ilgili eğitim aldıkları görülmüştür. Katılımcıların tıbbi cihaz kalibrasyonları ile ilgili bütün maddelere yüksek katılım gösterdikleri bulunmuştur. Buna göre katılımcıların tıbbi cihaz kalibrasyonlarıyla ilgili yeterli bilgiye sahip oldukları, tıbbi cihaz kalibrasyonlarına gereken önemi ve ilgiyi verdikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to conduct a study on Quality, Standardization and Accreditation efforts in medical laboratories as well as calibration of Medical Device. The significance of medical calibration, medical device in medical industry, medical diagnosis and detection medical equipment branch was emphasized with face to face interviews by educating the device users and the responsible physicians. In the scope of the research, interviews with 165 individuals, who work in 2 public and 1 private hospitals in Ankara, were conducted. A survey was used for collecting data for the research. As a result of the research, it was observed that the majority of the participants had received training on quality management and medical device calibration. It was found that the participants had a high level of participation in all items related to medical device calibrations. Accordingly, it can be debated that the participants had sufficient knowledge of medical device calibration and they attached importance and displayed required interest in medical device calibration.