Erken çocukluk döneminde yaratıcı düşünme ile kendini düzenleme becerisinin bağlantılarının incelenmesi
Investigation of the connection between self-regulation skills with creative thinking in early childhood
  1. Tez No: 550943
  2. Yazar: ECEM UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KARAKELLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada çocukların yaratıcı düşünme ile kendini düzenleme becerileri arasındaki bağlantılar incelenmiştir. Araştırma, 60-72 aylık toplam 103 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Yaratıcı düşünme, Yaratıcı Düşünme-Resim Oluşturma Testi (YD-ROT) ile değerlendirilmiştir. Kendini düzenleme becerisinın bilişsel boyutu Kalem Tıklatma Görevi ve Boyut Değiştirerek Kart Eşleme Görevi (BDKE) ile kendini düzenleme becerisinin duygusal boyutu ise Hazzı Erteleme Görevi ile değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda kendini düzenleme becerisinin bilişsel boyutunun çocukların yaratıcı düşünme pozitif yönde, duygusal boyutu ile yaratıcı düşünme arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda ise kendini düzenleme becerisinin hem bilişsel hem duygusal boyutunun yaratıcı düşünme becerisini yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçları literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the connections between creative thinking and self-regulation skills of children were investigated. Total of 103 children aging between 60-72 months have, participated in the study. Creative thinking was measured with Test for Creative Thinking- Drawing Production (TCT-DP). The cognitive dimension of self-regulation skill was evaluated with Peg Tapping Task and The Dimensional Change Card Sort (DCCS), and the emotional dimension of self-regulation was evaluated by the Delay Graficiation Task. As a results of the analysis, it has been revealed that cognitive dimension of self-regulation ability is positively correlated with creative thinking of children. Results have also indicated a negative correlation between emotional dimension of self-regulation and creative thinking. Results of the regression analysis have revealed that both cognitive dimension and emotional dimension of self regulation predicted creative thinking of children. The results of the study were discussed within the framework of the literature.