Dezavantajlı grupların istihdamına yönelik politikalar: Gelişmiş ülke örnekleri ve Türkiye için politika önerileri
Policies for the employment of disadvantaged gruops: Examples from developed countries and policy recommendations for Turkey
- Tez No: 550977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ FATİH İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Finance, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dezavantajlı gruplar her toplumun içinde yer alan ve diğer bireylerden daha zor şartlar altında hayatını sürdürmeye çalışan bireylerdir. Ülkelerin ve toplumların bu kişilere daha rahat bir yaşam sunması ve onları topluma kazandırması vicdani ve insani bir sorumluluktur. Dezavantajlı grupların toplam nüfus içerisindeki oranının artması kamuoyunun konuya olan hassasiyetini artırmaktadır. Dezavantajlı bireylerin rahat bir yaşam sürdürmelerinin ve yaşadıkları sıkıntıları aşmalarının en önemli koşullarından birisi dezavantajlı grupların üretim sürecine dahil edilmesidir. Bu nedenle ülkeler kendi siyasi, ekonomik ve sosyal yapılarına göre dezavantajlı gruplara yönelik istihdam politikaları geliştirmektedir. Bu tezin amacı Türkiye'de dezavantajlı grupların demografik yapı ve işgücü piyasası içerisindeki durumunu ve bu gruplara yönelik istihdam politikalarını incelemek, dezavantajlı grupların işgücü piyasasında yaşadıkları sorunları tespit etmek ve gelişmiş ülke uygulamaları ışığında bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda G7 ülkelerinde engelliler, eski hükümlüler, kadınlar, gençler, yaşlılar, göçmenler, etnik kökeni veya dini kimliği nedeniyle dezavantaj yaşayanlar ve diğer dezavantajlı gruplara yönelik istihdam politikaları incelenmiş ve Türkiye'deki düzenlemeler ile karşılaştırılmıştır. Gelişmiş ülke uygulamaları ile karşılaştırıldığında Türkiye işgücü piyasasında dezavantajlı gruplardan engelli, kadın ve genç istihdamına yönelik mevzuat düzenlemelerinin kapsamlı olduğu ve istihdam politikalarının gelişmiş ülke uygulamaları ile uyumlu olduğu; eski hükümlü, yaşlı, göçmen ve diğer dezavantajlı grupların istihdamında ise kapsamlı mevzuat düzenlemeleri bulunmadığı ve bu bireylerin istihdamında gelişmiş ülke uygulamalarına göre yeterli olunamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Disadvantaged groups are the individuals existing in each society and trying to lead their lives under relatively harder conditions when compared to others. It is conscientious and humanitarian responsibility of countries and societies to provide a more comfortable life to these individuals thus reintegrating them to society. The increase in the rate of disadvantaged groups in society raises public sensitivity and concern on the issue. One of the most significant conditions for disadvantaged individuals to lead a comfortable life and come over the hardships they face is the inclusion of disadvantaged groups in the production cycle. For this reason, countries develop employment policies for disadvantaged groups in accordance with their political, economical and social structures. The aim of this thesis is to analyze the status of disadvantaged groups in the demographical structure and workforce market of Turkey as well as employment policies for these groups, to identify the issues faced by disadvantaged groups in workforce market and provide recommendations for solution of these issues from developed countries. To this end, employment policies in G7 countries appealing to the disabled, ex-criminals, women, young people, elderly, migrants, having disadvantages due to their ethnic origins and religious identities and other disadvantaged groups and compared to relevant regulations in Turkey. When compared to their counterparts in developed countries, the legal regulations in Turkey for the employment of disadvantaged groups including the disabled, women and young people in the workforce are wide-scale and employment policies are in compliance with those of developed countries, while there are no wide-scale legal regulations for the employment of ex-criminals, the elderly, migrants and other disadvantaged groups and the policies for such groups are found to be insufficient.