İzlenim yönetimi ve performans değerlemenin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi
The effect of impression management and performance evaluation on organizational commitment
- Tez No: 550978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hastanelerin rekabet ortamına uyum sağlayıp, sağlık hizmetlerinin kaliteli şekilde sunulabilmesi için çalışanların örgütsel bağlılıklarının sağlanması önemli bir unsurdur. Bu çalışma izlenim yönetimi ve performans değerlemenin örgütsel bağlılık ile ilişkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Hastanelerde yapılan performans değerlemesinde de geri bildirimler yapıldığı sürece çalışanların örgütsel bağlılığının artması beklenen bir sonuçtur.İnsanların iş yerindeki görevlerinin tam ve net olarak belirlenmesi, düzenli olarak performans değerlendirmeleri yapılması, tüm değerlendirmelerin adaletli bir şekilde gerçekleştirilmesi, objektif bir kontrol sisteminin kurulmuş olması tüm çalışanların kuruma olan duygusal aidiyetlerini doğrudan etkilemektedir. Veri toplama metodu olarak yedili Likert anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini üniversite ve özel hastanede görev yapan 345 çalışan oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak performans değerlendirme sistemi izlenim yönetimi taktikleri ve örgütsel bağlılığı ölçen üç ölçek kullanılmıştır. Elde edilen veriler analiz edilip yorumlanarak çalışma tamamlanmıştır.Çalışmada elde edilen veriler güvenirlik analizi, faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar, performans değerlemenin örgütsel bağlılığı doğrudan ve pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Bu çerçevede yöneticilere ve akademisyenlere çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Provide the organizational commitment of the employees is an important fact in order to adapt to the competitive environment of hospitals and to provide high quality of health services. This study aims to explain the relationship between impression management and performance appraisal with organizational commitment. It is expected that the organizational commitment of the employees will increase as long as the feedback is done in the performance evaluation of the hospitals. The determination of the duties of people in the workplace in a precise manner, performance evaluations on a regular basis, all evaluations are performed in an equitable manner and an objective control system is established directly affects the emotional belonging of all employees to the institution. Seven-point Likert method was used as data collection method. The sample of the study consisted of 345 employees working in private hospitals. As a data collection tool, the performance evaluation system was used to measure impression management tactics and organizational commitment. The obtained data were analyzed and interpreted and the study was completed. The data obtained in the study were evaluated and interpreted using reliability analysis, factor analysis, correlation and regression analysis.The results show that performance appraisal affects organizational commitment directly and positively. Within this framework, various suggestions have been made to managers and academicians.