İdari kapasite: Teorik ve güncel tartışmalar
Administrative capacity: Theoretical and current debates
- Tez No: 550990
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İdari kapasite, kapasite geliştirme faaliyetlerinin temel alanlarından biri olarak dikkat çekmektedir. Öte yandan, kamu yönetimi alanında idari kapasitenin önemi, kavramın politik ve yönetsel süreçler üzerindeki etkisi ile teorik tartışmalar, güncel konular ve yeni eğilimlerle ilişkisi üzerine kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezin temel amaçlarından biri, Türkçe literatürdeki bu eksikliğin giderilmesine katkıda bulunmaktır. Tezin bir başka amacı da idari kapasitenin nasıl kullanıldığını, tanımlandığını ve işlediğini anlamaktır. Tezin birinci bölümünde, literatürdeki kapasite tanımları, kapasitenin temel aldığı boyutlar, kapasite türleri ve tarihsel süreçteki kapasite yaklaşımları incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, idari kapasitenin önemi, idari kapasiteye duyulan ihtiyacın nedenleri, tanımlara ilişkin uluslararası literatür, idari kapasitenin boyutları ve türleri tartışılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde teorik tartışmalar gözden geçirilmiş, güncel konular ve idari kapasitedeki yeni eğilimler çeşitli idari yaklaşımlar ışığında ele alınmıştır. Tezin sonuç kısmında ise idari kapasite konusu kuramsal açıdan değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler Kapasite, Devlet Kapasitesi, İdari Kapasite, Kapasite Geliştirme, Siyasa Kapasitesi
Özet (Çeviri)
Administrative capacity attracts attention as one of the main areas of capacity building activities. On the other hand, there is a need for a comprehensive study on the importance of administrative capacity, its impact on political and managerial processes, and its relation to theoretical debates, current issues and new trends in the field of public administration. One of the main aims of this thesis is to contribute to the elimination of this deficiency in Turkish literature. Another aim of the thesis is to understand how administrative capacity is used, defined and operationalized. In the first part of the study, the capacity definitions in the literature, the dimensions which the capacity is based on, the types of capacity and the approaches to capacity in historical process was examined. In the second part of the study, the importance of the administrative capacity, the reasons for the need for administrative capacity, the international literature on the definitions, dimensions and types of administrative capacity was discussed. In the third part of the thesis, theoretical debates was reviewed, current issues and new trends on administrative capacity in the light of various administrative approaches was examined. In the results section of the thesis, the theoretical evaluation of administrative capacity was examined. Keywords Capacity, State Capacity, Administrative Capacity, Capacity Development, Policy Capacity