Ergin agrotis segetum (denis and schiff) lepidoptera:noctuidae'un erkek ve dişi üreme sisteminin anatomik histolojik yapısı
- Tez No: 55101
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA YEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ERGİN AGROTİS SEGETUM (Denis andSchiff.) (LEPİDOPTERA: NOCTUİDAEyUN ERKEK VE DİŞİ ÜREME SİSTEMİNİN ANATOMİK- HİSTOLOJİK YAPISI Yüksek Lisans Tezi Aynur VURGUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZET Işık mikroskobu ile yapılan bu çalışmada, ergin Agrotis segetam'xm erkek ve dişi iç üreme sistemleri anatomik ve histolojik olarak incelenmiştir. Erkek iç üreme sistemi bir testis, herbiri iki vesikula seminalise sahip bir çift vas deferens, yardımcı bezler, çift ve tek ejakülatör kanal ve cuticular simpexten oluşur. Testisler o kadar yakın birleşmişlerdir ki anatomik olarak testis folikülleri ayırtedilemez. Spermatogenezin farklı gelişme dönemlerine ait hücre grupları folikül içinde belirli düzende sıralanmışlardır. Dişi iç üreme sistemi bir çift ovaryum bir çift lateral ovidukt, bir medyan ovidukt, bursa kopulatriks, spermateka, bir çift yardımcı bez ve vaginadan oluşur. Herbir ovarum 4 politrofik ovaryolden oluşur ve ovaryollerde oogenezin safhaları ayırt edilebilir. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa Tez yöneticisi 405.01.06 Agrotis segetum, Üreme sistemi, Anatomi, Histoloji 39 Doç. Dr. Mustafa YEL
Özet (Çeviri)
u THE ANATOMIC-HISTOLOGIC STURUCTURE OF THE INTERNAL MALE AND FEMALEREPRODUCTIVE SYSTEMS OF ADULT AGROTIS SEGETUM (Denis andSchiff.) (LEPIDOPTERA: NOCTUÎDAE) M.Sc Thesis Aynur VURGUN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT In this paper, the internal male and female reproductive systems of adult Agratis segetum has been investigated anatomically and histologically by light microscopy. The internal male reproductive system consist of a testis, a pair of vasa deferentia each possesses two vesicula seminalis, accessory glands, dublex and simplex ductus ejaculotorius and cuticular simplex. The testes are so closely united that the testicular follicules are hot distinguishable anatomically. Cells are arranged into groups of different developmental stages of spermatogenesis, in the follicules. The internal female reproductive system consists of a pair of ovaries, a pair of lateral oviducts, a common oviduct, bursa copulatrix, spermatheca, a pair of accessory glands and vagina. Each ovary composes 4 polytrophic ovarioles and stages of oogenessis are distinguishable in the ovarioles. Science code: 405.01.06 Key words : Agrotis segetum, Reproductive system, Anatomy, Histology Page number : 39 Adviser : Assoc. Prof. Mustafa YEL