Dijital dönüşümde endüstri 4.0 değer zinciri temel faaliyetler analizi: Otomotiv sektörü için model önerisi
Industrial 4.0 value chain primary activities analysis in digital transformation: Model proposal for the automotive sector
- Tez No: 656002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA TOLUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Endüstri 4.0'ın kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte şirketlerde gerçekleştirilen kaizen, 6 sigma gibi çalışmalar yerini Dijital Dönüşüm çalışmalarına bıraktı. Şirketler operasyonel verimlilik sağlamak, maliyetlerini azaltmak, yeni iş modelleri oluşturmak ve müşteri memnuniyetini arttırarak rekabet avantajı yaratabilmek için dijital dönüşüm çalışmalarına ağırlık verdiler. Özellike otomotiv sektörünün dijitalleşmesi, şirketleri benzeri görülmemiş bir değişime zorlamaktadır. Otomotiv ana sanayi şirketleri, endüstri sınırlarının dışından gelen Google, Apple gibi teknoloji şirketleri ile rekabet etmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenle tez çalışmasında dijital dönüşüm çalışmaları hakkında detaylı bilgi vererek Türkiye otomotiv sektörüne özgü endüstri 4.0 değerlendirme modeli oluşturmak ve bu modelin uygulanması ile otomotiv sektörünün dijital dönüşüm olgunluğunun seviyesini belirlemek amaçlanmıştır. Tez toplamda dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, dijital dönüşüm ve endüstri 4.0 kavramları ile endüstri 4.0 bileşenleri ele alınmaktadır. İkinci böülmde, otomotiv sektöründeki değer zinciri faaliyetleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de ki otomotiv sektörüne özel Endüstri 4.0 değerlendirme modeli geliştirilmiş ve bu alanda faaliyet gösteren 72 şirket ve 164 katılımcıdan oluşan bir örneklem ile uygulama yapılarak sonuçları paylaşılmıştır. Son bölümde ise Endüstri 4.0 modelinde yer alan müşteri entegrasyonu boyutunda ki uygulamalardan biri olan CRM üzerinde otomotiv sektöründeki 41 satış süreci incelenerek veri zarflama analizi ile süreçlerin etkinlikleri belirlenmiştir. Etkin olmayan süreçlere, bazı etkin süreçler referans alarak çıktıları artırmaya ve girdileri azaltmaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the emergence of the concept of Industry 4.0, kaizen and 6 sigma studies, which were carried out in companies, were replaced by Digital Transformation studies. Companies focused on digital transformation studies to provide operational efficiency, reduce costs, realise new business models and create competitive advantage by increasing customer satisfaction. In particular, the digitalization of the automotive industry forces companies to an unprecedented change. OEMs' are forced to compete with technology companies such as Google and Apple, which come from outside the industry boundaries. Therefore, the thesis is intended to create specific industry 4.0 evaluation model for Turkey automotive industry by giving detailed information about the digital transformation studies and to determine the maturity level of the automotive industry with the implementation of this model. The thesis consists of four chapters in total. In the first part, the concepts of digital transformation and industry 4.0 with industry 4.0 components are discussed. In the second part, value chain activities in the automotive sector are examined. In the third section, specific industry 4.0 evaluation model has developed for the automotive sector in Turkey. Then the analysis results which 164 participants and 72 companies operating in this sector were shared. In the last part, 41 sales processes in the automotive sector were examined by using CRM, which is one of the applications in the customer integration dimension within Industry 4.0 model. Then, the efficiency of the processes were determined by data envelopment analysis. Recommendations with reference to some effective processes are presented for increasing outputs and reducing inputs.