Recep Tayyip Erdoğan hükümetleri dönemlerinde yumuşak güç olarak üniversiteler ve Trakya Üniversitesi örneği
As the soft power of the universities of Recep Tayyip Erdoğan governments and the example of Trakya University
- Tez No: 551030
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yumuşak güç kavramı akademik literatürde 90'lı yıllardan sonra girmeye başlamış ve üzerine yapılan akademik çalışmaların boyutu gittikçe artan bir kavram olmuştur. Recep Tayyip Erdoğan Hükümetleri Dönemlerinde (2003-2014), Türkiye ilk defa çeşitli uluslararası kurumlar tarafından dünyada yumuşak güç kaynağına sahip ülkeler sıralamalarına girmiştir. Yine Erdoğan Hükümetleri dönemlerinde Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında ciddi bir artış meydana gelmiştir. Bu artışın bir sonucu olarak da Türkiye'ye gelen uluslararası öğrenci sayılarında artışlar yaşanmıştır. Çalışmada Erdoğan Hükümetleri Dönemlerinde (2003-2014) Türkiye'nin yumuşak güç kaynaklarının artmasına bağlı olarak Türkiye'ye gelen uluslararası öğrenci sayısındaki artışların temel nedenlerinden biri olarak çeşitli kaynaklardan beslenerek ortaya çıkan yumuşak gücümüzün artması sebep olmuştur. Türkiye'ye gelen uluslararası öğrenci sayısındaki değişmeyi tespit etmek amacıyla da 1995-2003 ile 2003-2014 dönemlerinde Türkiye'ye gelen uluslararası öğrenciler, bölgelere ve ülkelere göre listelenip yorumlanmış ve Türkiye'ye gelen uluslararası öğrenci sayısındaki artışın temel nedenlerinden birisi olarak yumuşak gücümüzün artışı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of soft power has begun to enter the academic literature after the 90s and the format of academic studies have become a growing concept. Our country has entered the rankings of countries with soft powers ources in the world by various İnternational in stitutions for the first time during the period of Recep Tayyip Erdoğan Governments (2003-2014). Yet, there has been a serious in crease in higher education in stitutions in our country in the period of Erdogan Governments. As a result of this in crement, the number of İnternational students coming to our country was increased. In the study in the period of Erdogan Governments (2003-2014) have caused an increment of our emerged soft power feding from various sources dueto increasing of the soft power supply of the increment in the number of İnternational students coming toTurkey as one of the main reasons. On the purpose of detecting changes in the number of İnternational students coming to Turkey with the period 1995-2003 with 2003-2014 were listed and interpreted according to the region and countries andt he main reason for the increase in the number of international students coming to our country has been determined growth of our soft power.