Doğu Anadolu Bölgesi'nde alkol kullanan bireylerin bağlanma ve kişisel iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship between attachment and personal well-being of individuals using Alcohol in Eastern Anatolia Region
  1. Tez No: 551071
  2. Yazar: BERİVAN NAZ ALIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı; Doğu Anadolu Bölgesi'nde alkol kullanan bireylerin bağlanma ve kişisel iyi oluşları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya gönüllü katılan bireylerin alkol kullanım sıklıkları, bağlanma ve kişisel iyi oluş düzeyleri incelenmiştir. Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Çalışması'nda yer alan dokuz demografik bölgeden biri olan Doğu Anadolu Bölgesi içinde yaşayan, 18 yaş üzeri olan 3200 kişi çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Toplam örneklemin %50'sini kadın, %50 'ini erkek bireyler oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında demografik bilgilere ilişkin soruların yer aldığı araştırmacı tarafından hazırlanmış Sosyodemografik Bilgi Formu, Kişisel İyi Oluş İndeksi Yetişkin Türkçe Formu ve Pozitif Negatif Duygudurum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; Doğu Anadolu Bölgesi'nde alkol kullanımı ile bağlanma ve kişisel iyi oluş arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Bağlanma türlerinin alkol kullanımını etkilediği görülmüştür. Bunun dışında kişisel iyi olmanın da kişilerin alkol tüketimine etkileri olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; To investigate the relationship between alcohol dependence and personal well-being of individuals using alcohol in Eastern Anatolia Region. The frequency of alcohol use, levels of attachment and personal well-being of the volunteers were investigated. Turkey Addiction and Mental Health Map Situated living in Eastern Anatolia Region, which is one of the nine demographic Study, with 3200 people over the age of 18 constitute the sample of the study. 50% of the total sample is female and 50% is male. Sociodemographic Information Form, Personal Well-being Index Adult Turkish Form and Positive Negative Affective Scale prepared by the researcher were used to collect data. The data of the study were analyzed using SPSS. As a result of the study; Significant differences were found between alcohol use and personal well-being in the Eastern Anatolia Region. It has been observed that the types of bonding affect alcohol use. In addition, it has been found that personal well being has an effect on alcohol consumption. Keywords : alcohol addiction, personal well being