Hataya bağlı utanç ve suçluluk duygusu ile duygusal yeme arasındaki ilişki
The relationship between offence-related feelings of shame and guilt and emotional eating
  1. Tez No: 551079
  2. Yazar: BETÜL TETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada genç yetişkinlerde duygusal yeme ile utanç ve suçluluk duyguları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu random olarak belirlenen Üsküdar Üniversitesi'nde eğitim görmekte olan 200 genç yetişkin bireyden oluşturmuştur.Araştırmada veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Duygusal Yeme Ölçeği ve Hataya Bağlı Suçluluk ve Utanç Ölçeği kullanılmıştır. Kişisel Bilgi Formunda katılımcılardan yaş, cinsiyet ve medeni durum bilgileri istenmiştir. Duygusal Yeme Ölçeği Doğan vd. (2011) tarafından yılında yetişkinlerin duygusal yeme düzeyini ölçme amacıyla geliştirilmiştir. Açıklayıcı faktör analizi, ölçüt ile ilişkili geçerlik ve iç tutarlık yöntemleriyle geçerlik ve güvenirliği incelenmiştir. Hatayla İlişkili Suçluluk ve Utanç Ölçeği, Wright ve Gudjonsson (2007) tarafından geliştirilen ölçeğin Türkçeye uyarlanmış halidir. Ölçeğin geçerliği faktör analizi, ayırt edici geçerlik ve benzer ölçek geçerliği ile belirlenmiştir. Güvenirliği, Cronbach alfa iç tutarlılık güvenirlik katsayılarına bakılarak belirlenmiştir. Bu araştırma ilişkisel tarama modeli üzerine kurgulanmıştır.Araştırma bulgularına göre genç yetişkinlerin duygusal yeme davranışı ile suçluluk duygusu arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmektedir. Genç yetişkinlerin duygusal yeme davranışı ile utanç duygusu arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Bununla birlikte genç yetişkinlerin utanç duygusu ile suçluluk duygusu arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Buna göre genç yetişkinlerin duygusal yeme davranışı arttıkça utanç duygusunun da artacağı; bununla birlikte utanç duygusu arttıkça suçluluk duygusunun da artacağı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between emotional eating and shame and feelings of guilt in young adults was investigated. The sample of the study consisted of 200 young adult individuals who were randomly determined in the University of Uskudar.To collect data for study the Emotional Eating Scale(EES) , the Offence-related Feelings of Shame and Guilt Scale (ORSGS) and Personal Information Form (participants age, gender and their marital status) were used. EES was developed to measure the level of emotional eating of adults by Doğan et al. (2011). The validity and reliability of the questionnaire were investigated by using validity and internal consistency methods. ORSGS is the Turkish version of the scale developed by Wright and Gudjonsson (2007). The validity of the scale was determined by factor analysis, discriminant validity and similar scale validity. The reliability of the scale was determined by looking at the Cronbach alpha internal consistency reliability coefficients. This research is based on the relational screening model. According to the research findings, it is seen that there is no significant relationship between emotional eating behavior of young adults and feeling of guilt. There is a significant relationship between emotional eating behavior of young adults and feeling of shame. However, it is found that there is a significant relationship between feelings of shame and feelings of guilt among young adults. According to this, the feeling of shame will increase as the emotional eating behavior of young adults increases; however, it can be said that the sense of guilt will increase as the sense of shame increases.