Partnere karşı şiddet suçundan hükümlü erkeklerde çocukluk çağı travmaları, şiddet sorumluluğu ve utanç-suçluluk duyguları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood traumas, responsibility for violonce and feelings of shame-guilt in men convicted of violent partner violence
  1. Tez No: 886880
  2. Yazar: HATİCE CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİDE GÜLİZ KOLBURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yapılan araştırmada partnerine yönelik şiddet suçundan hükümlü erkeklerde çocukluk çağı travmaları, şiddet sorumluluğu ve utanç-suçluluk duyguları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu araştırma nicel araştırma yöntemi içerisinde ilişkisel tarama modeliyle tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemi; Adalet Bakanlığı Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Marmara Açık Ceza İnfaz Kurumu ve Marmara 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 No'lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumları'nda 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda bulunan; kasten öldürme, kasten yaralama, eziyet, cinsel saldırı, tehdit, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve hakaret suçunu/suçlarını (TCK m.82, m.86, m.96, m.102, m.106, m.109, m.125) kadın partnerine yönelik olarak işlemiş erkeklerdir. Amaçlı örnekleme yoluyla örnekleme ulaşılmıştır. Araştırmaya 258 hükümlü katılmıştır. Çalışmada;“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği”,“Yakın İlişkilerde Şiddet Sorumluluğu Ölçeği”ve“Hatayla İlişkili Utanç ve Suçluluk Duygusu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma süreci yüz yüzü ve anket yoluyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 27 programı kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde; çocukluk çağı travmaları ve hatayla ilişkili utanç ve suçluluk duygusu arasında, çocukluk çağı travmaları ve utanç duygusu arasında pozitif yönlü ilişki bulunurken, çocukluk çağı travmaları ile suçluluk duygusu arasında ilişkiye rastlanmamıştır. Çocukluk çağı travmaları toplam puanı ile yakın ilişkilerde şiddet sorumluluğu alt boyutları arasında ilişkiye rastlanmazken, yakın ilişkilerde şiddet sorumluluğu alt boyutu olan şiddeti kabul etme ile hatayla ilişkili utanç ve suçluluk duygusu ölçeği toplam puanı, utanç alt boyutu, suçluluk alt boyutu arasında pozitif yönde ilişkiye rastlanmıştır. Sonuçlar, literatür ışığında tartışılmış, çalışmanın sınırlılıklarından bahsedilmiş ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between childhood traumas, responsibility for violence and shame-guilt feelings in men convicted of violence against their partners was examined. This research was designed with relational screening model within the quantitative research method. The sample of the research; Marmara Open Penal Execution Institution and Marmara L Type Closed Penal Execution Institutions No. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 and 8 under the Ministry of Justice General Directorate of Prisons and Detention Houses, the crime/crimes of intentional killing, intentional injury, cruelty, sexual assault, threat, deprivation of personal liberty and insult in the Turkish Penal Code No. 5237 (TCK art.82, art.86, art.96, art.102, art.102, art.106, art.109, art.125) committed against a female partner. The sample was reached through purposive sampling. 258 convicts participated in the study. In the study;“Personal Information Form”,“Childhood Psychological Traumas Scale”,“Responsibility for Violence in Intimate Relationships Scale”and“Error-Related Shame and Guilt Scale”were used. The research process was conducted face-to-face and through questionnaires. SPSS 27 program was used for data analysis. When the research findings were examined, a positive relationship was found between childhood traumas and fault-related shame and guilt, and between childhood traumas and shame, while no relationship was found between childhood traumas and guilt. While no relationship was found between the total score of childhood traumas and the sub-dimensions of responsibility for violence in close relationships, a positive relationship was found between the total score, shame sub-dimension and guilt sub-dimension of the total score, shame sub-dimension and guilt sub-dimension of the scale of error-related shame and guilt. The results were discussed in the light of the literature, limitations of the study were mentioned and suggestions for future studies were presented.