Evli bireylerin çatışma çözüm stillerine göre evlilik doyumunun incelenmesi
The examination of married individuals' marital satisfaction according to their conflict resolution styles
  1. Tez No: 551110
  2. Yazar: GÜNAY ERDEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN OĞUZ BAŞOKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma evli bireylerin çatışma çözüm stilleri, cinsiyetleri, yaşları, evlilik süreleri, eğitim düzeyleri, ailelerinin ortalama aylık gelirine göre; evlilikte problem çözme becerisi sabit tutulduğunda çatışma çözüm stillerine göre ve çatışma çözüm stilleri ile demografik değişkenlerin etkileşimine göre evlilik doyumunun nasıl farklılaştığını ortaya koymak amacıyla gerçekleşmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Evlilik Yaşam Ölçeği, Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği, Evlilikte Problem Çözme Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmaya Sakarya ilinin merkez ilçelerinden Adapazarı, Serdivan, Arifiye, Sapanca, Hendek, Akyazı ve Erenler'de yaşayan evli bireylerden rastlantısal olarak seçilen ve araştırmaya katılmaya gönüllü 523 evli birey (291 kadın, 232 erkek) katılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23.0 kullanılmıştır. Çatışma çözüm stillerine, yaşa, evlilik sürelerine, eğitim düzeylerine ve ailenin ortalama aylık gelirine göre evlilik doyumunu incelemek amacıyla ANOVA; problem çözme becerisi ile evlilik doyumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson korelasyon analizi; evli bireylerin cinsiyete göre evlilik doyumu puan ortalamaları arasındaki farkı test etmek için bağımsız gruplar t testi; evlilikte problem çözme becerileri sabit tutulduğunda çatışma çözüm stillerine göre evlilik doyumunu incelemek amacıyla ANCOVA uygulanmıştır. Evli bireylerin çatışma çözüm stilleri ve demografik değişkenlerin etkileşimine göre evlilik doyumunu incelemek amacıyla da faktöriyel ANOVA uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde evli bireylerin kullandıkları çatışma çözüm stiline göre evlilik doyumunun farklılaştığı ortaya konmuştur. Demografik değişkenlere göre evlilik doyumu incelendiğinde; yaşa, cinsiyete, eğitim düzeyine ve ailenin ortalama aylık gelirine göre evlilik doyumunda anlamlı bir farklılık olduğunun tespit edilmesine karşılık evlilik süresine göre evlilik doyumunda anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Problem çözme becerisi ile evlilik doyumu arasında orta düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulgusunun yanında evli bireylerin problem çözme becerileri kontrol edildiğinde çatışma çözüm stillerine göre evlilik doyumunda anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Son olarak demografik değişkenler ile çatışma çözüm stilleri ortak etkisinin evli bireylerin evlilik doyumu düzeylerinde anlamlı bir farklılaşma oluşturmadığı gözlenmiştir. Elde edilen bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılarak araştırmacı ve uygulayıcılara bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal how marital satisfaction differs according to married individuals' conflict resolution styles, gender, age, length of marriage, status of education and families monthly income; conflict resolution styles and the interaction between the conflict resolution styles and demographic features after controlling for the married individuals' marital problem solving skills. The data collection istruments, in this study, consist of Marriage Life Scale, Conflict Resolution Styles Scale, Marital Problem Solving Scale and the Personal Information Form prepared by the researcher. The study was conducted in the central provinces of Sakarya in Adapazarı, Serdivan, Arifiye, Sapanca, Hendek, Akyazı and Erenler. The participants of the study were selected via simpler and omsampling method among married individuals. Thereby, 523 married individuals (291 female, 232 male) participated into the study. For data analysis, SPSS V23.0 was employed. In the analysis of the married individuals' marriage satisfaction according to their conflict resolution style, age, length of marriage, status of education and families monthly income variables ANOVA; in examining the relationship between marital satisfaction and marital problem solving abilities. Pearson correlation; to test the difference of the means regarding marital satisfaction according to gender, independent t test; and after controlling for marital problem solving skills, to test marital satisfaction compared to conflict resolution ANCOVA were conducted. In order to examine marriage satisfaction according to the interaction between married individuals' conflict resolution styles and personal information variables One-Way ANOVA was used. According to the results of the study, it as found that there was a statistically significant difference between the conflict resolution styles of the married individuals and marriage satisfaction. When marriage satisfaction was examined compared to demographic variables; there was a statistically significant difference in age, gender, status of education and families' monthly income variables, whereas there was not a statistically significant difference compared to the length of the marriage. Also, a moderate, positive significant relationship was found between marriage problem solving skills and marriage satisfaction. Besides, after controlling for married individuals' problem solving skills, there was a significant difference in marriage satisfaction compared to conflict resolution styles. Finally, it was found that there was no interaction effect between the demographic variables and conflict resolution styles. According to those results, in the frame of the literature, future research and practical implications were presented.