Neoliberal küreselleşme, hegemonya ve Wall Street'i İşgal Et Hareketi: Neo-Gramşiyan bir analiz
Neoliberal globalization, hegemony and Occupy Wall Street Movement: A Neo-Gramscian analysis
  1. Tez No: 551111
  2. Yazar: SİNEM TOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARELLA BODUR ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kapitalist uluslararası ekonomik sistemde 2008 yılında yaşanan ekonomik krizin, dünya çapında pek çok ülkenin ulusal ekonomilerinin büyüme hızlarında dramatik düşüş, hatta iflasa varan durgunluk, işsizlik oranlarında artış gibi sonuçları oldu. Bu ve bundan önceki yapısal krizler nedeniyle sarsılan ve sorgulanan, neoliberal küreselleşmenin temsilcisi ABD'nin hegemonyasına, karşıt-hegemonik meydan okuma New York'un finans merkezinde 2011 yılı Eylül ayında“Wall Street'i İşgal Et! (Occupy Wall Street-OWS)”protestoları ile başlatıldı. Temel isteklerinin sosyal adalet olduğunu vurgulayarak kendilerine biz %99'uz diyen protestocular, ABD'nin %1'ini oluşturan en zenginlerini protesto ediyordu. Bu çalışmada, OWS hareketi ile ABD sivil toplumunda hegemon neoliberal düzenden duyulan rahatsızlığın dile getirilmesinin, özgürleştirici güçlerin kültürel değişim için vereceği uzun soluklu bir mücadele ile alternatif dünya düzeninin kurulmasının başlangıcı olacağı savunulmaktadır. Bu bağlamda hareket, mevcut düzenin sürdürülmesi kadar sivil toplumdaki dönüşüm mücadelesini de analizinin merkezindeki hegemonya kavramı ile açıklayan Neo-Gramşiyan Yaklaşım ile değerlendirilecektir. Ayrıca günümüz toplumsal hareketlerini politik ve kültürel boyutlarıyla birlikte değerlendiren, hâkim norm, kimlik ve egemenlik ilişkilerini eleştirel yaklaşımla analiz eden Yeni Toplumsal Hareketler Teorisinden de faydalanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The 2008 economic crisis in the capitalist international economic system resulted in a dramatic decline in the growth rate of national economies of many countries around the world, an economic stagnation that almost led to bankruptcy and a rise in unemployment rates. The counter-hegemonic challenge to the hegemony of the US, the main promoter of neoliberal globalization, began in September 2011 by the Occupy Wall Street (OWS) protests. Emphasizing that their basic demands were about social justice presenting themselves as“We are 99%”the movement participants protested the richest 1% of the US. This study argues that the emergence of such a challenge of hegemon neoliberal order through the OWS movement in the US can be considered as the beginning of an alternative world order which can only be established by a long-lasting struggle for cultural change of the emancipatory social forces. In this context, the movement is analyzed within the framework of Neo-Gramscian approach, which puts the concept of hegemony at the center of its analysis. Furthermore, the study examines the OWS movement by employing the theoretical tools provided by the New Social Movement Theory which focuses on both the political and cultural dimensions of new social movements and the way they challenge the prevailing norms, identities and power relations.