Evli bireylerin evlilik doyumu ile rol beklentileri ve çatışma çözüm stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between marital satisfaction, role expectations, and conflict resolution styles in married individuals
  1. Tez No: 962736
  2. Yazar: MUHAMMED TALHA ALGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÜMMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerin evlilik doyumu ile evlilikteki rol beklentileri ve çatışma çözme stilleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. İlişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülen bu çalışmada, evlilik ilişkilerinde doyumu etkileyen bireysel ve ilişkisel faktörler değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan ve resmi nikâhla evli olan 311 birey oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde, katılımcılara Evlilik Doyum Ölçeği, Evlilik Rol Beklentileri Ölçeği ve Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş; betimleyici istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon teknikleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre elde edilen veriler, evlilik doyumu ile eşitlikçi rol beklentileri ve olumlu çatışma çözme stilleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Geleneksel rol beklentileri ve olumsuz çatışma çözme stilleri ise evlilik doyumunu negatif yönde etkilemektedir. Ayrıca bazı demografik değişkenlerin (cinsiyet, eğitim durumu, çocuk sayısı vb.) evlilik doyumu üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı gözlenmiştir. Bu bulgular, evlilik ilişkilerinin niteliğini artırmak adına bireylerin esnek, eşitlikçi ve iş birliğine dayalı tutumlar geliştirmelerinin önemine işaret etmektedir. Araştırma sonuçlarının aile danışmanlığı ve evlilik terapisi alanlarında rehberlik edici katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between marital satisfaction and role expectations and conflict resolution styles in married individuals. Based on a relational screening model, this study evaluates individual and relational factors that affect satisfaction in marital relationships. The study group consists of 311 legally married individuals residing in various regions of Turkey. During the data collection process, participants completed the Marital Satisfaction Scale, the Marital Role Expectations Scale, and the Conflict Resolution Styles Scale. The data were analyzed using the SPSS software; descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression techniques were employed. According to the analysis results, significant positive relationships were found between marital satisfaction and both egalitarian role expectations and positive conflict resolution styles. On the other hand, traditional role expectations and negative conflict resolution styles were found to negatively affect marital satisfaction. Additionally, some demographic variables (such as gender, education level, number of children, etc.) were observed to create significant differences in marital satisfaction. These findings emphasize the importance of individuals adopting flexible, egalitarian, and collaborative attitudes to enhance the quality of marital relationships. The results of the study are considered to offer guiding contributions to the fields of family counseling and marital therapy.