Vitrektomi olgularının güvenli sedasyonunda kapnografinin rolü
Role of capnography in safe sedation of vitrectomy patients
- Tez No: 551128
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ŞÖHRET KAHVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızın amacı; sedasyon uygulanan vitrektomi olgularında, standart monitörizasyona ek olarak yapılan kapnografi monitörizasyonunun, oksijen desatürasyonuna, hipoksemiye ve diğer vital parametrelere etkisini araştırmaktı. Çalışmamıza sedasyon altında elektif vitrektomi operasyonu yapılan, 18 yaş üzeri 100 hasta dahil edildi. Olgular deney (kapnografi eşliğinde monitörize) ve kontrol (kapnografisiz rutin monitörizasyon) gruplarına ayrıldı. İki grupta; hipoksemi, desatürasyon, taşikardi, bradikardi gelişimi, havayoluna yapılan ek müdahaleler kalitatif ve kantitatif yönden karşılaştırıldı. Deney grubunda end-tidal karbondioksit (EtCO2) yüksekliği ve düşüklüğünün, hipoksemi ve desatürasyon gelişiminin, dikkat edilmesi gereken integrated pulmonary index (IPI) düzeylerinin (5-7) ve müdahale gerektiren IPI düzeylerinin (1-4) görülme sıklığı, birbirleriyle ve diğer parametrelerle olası ilişkileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the efficiency of the capnography monitorization added to routine monitorization on oxygen desaturation, hypoxemia and other vital parameters. 100 adult patients had elective vitrectomy under sedation were included in this study. Patients were divided to“experiment”(capnography added to routine monitorization) and“control”(capnography not added to routine monitorization) groups. Each of the groups had 50 patients. Hypoxemia, desaturation, tachycardia, bradycardia, additional maneuvers for airway were compared between groups qualitatively and quantitatively. Increase and decrease in end-tidal carbondioxide (EtCO2) levels, hypoxemia, desaturation, Integrated Pulmonary Index (IPI) levels requiring attention (5-7) and intervention (1-4) were determined in experiment group, frequencies and possible relations between each of them and other paramaters were assessed.