Savaş olgusunun sanatsal dışavurumları
Artistic expression of the war phenomenon
  1. Tez No: 551131
  2. Yazar: GÜLFEM MARAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN DELİDUMAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Araştırma konusu olarak Savaş Olgusunun Sanatsal Dışavurumları seçilmiştir. Çok eski çağlardan beri insanlığın derin yarası olan savaşlar yüzlerce yıl geçmesine rağmen günümüzde hala varlığını sürdürmekte ve toplumsal olaylara karşı hassasiyetleri her zaman gözle görünür olan sanatçıların sanatsal yaratımlarına ilham kaynağı olmaktadır. Mağara resimlerinden günümüzde yaşanan postmodern sürece kadar“savaş”konu olarak her zaman ele alınmış, değişen sadece biçimsel anlatım teknikleri olmuştur. Sanatta disiplinlerarası üretimlerin yoğun olduğu bu teknoloji çağında anlatım şekilleri de bu yönde evrilmiştir. Geleneksel resim ve heykel anlayışı güncel sanatta yerini ağırlıklı olarak kavramsal çalışmalara, fotoğrafa, videoya, enstalasyona ve dijital ağırlıklı üretimlere bıraksa da sanatçıların toplumsal kaygıları ele almadaki duyarlılığı her zaman dikkat çekici olmuştur. Araştırmada, başlangıç evresindeki bireysel şiddet ve bu dürtünün altında yatan nedenlerden başlayarak, modernizm sürecindeki konuyla alakalı örneklere, yaşanan büyük dünya savaşlarından etkilenen sanatçılara, geçtiğimiz yüzyılda atom bombalarıyla yerle bir edilen şehirlere, kimyasal silahlara maruz bırakılan çocuklara ve günümüzde hala yaşanan acı savaş sürecine değinilmiştir. Bahsedilen bu süreçler arasında tüm dünyada ve Türkiye'de ortaya çıkan sanatsal çalışmalardan örnekler ele alınarak, düşünürlerin, sanatçıların ve araştırmacının eserlerle alakalı görüşlerine yer verilmiş, son bölümdeki kişisel üretimlerle çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the research subject, the Artistic Expression of the Phenomenon of War was selected. Wars, a deep wound of humanity since very ancient times, still continue their existence today although hundreds of years have passed, and inspire the artistic creations of artists, whose sensitivity towards social events is always remarkable. ''War'' has always been addressed as an issue from the time of cave drawings till the postmodern era gone through in our day, what has changed has only been formal expression techniques. In this age of technology when interdisciplinary output in arts is intense, forms of expression have also evolved in this way. Although the traditional understanding of painting and sculpting has been profoundly replaced in current art by conceptual works, photos, videos, installation and digital-intensive output, the sensitivity of artists in addressing social anxiety has always been remarkable. In the research, the basics that were addressed were individual violence in primordial stages when great wars hadn't yet been experienced, examples related to this issue in the era of modernism beginning from the underlying causes of this urge, artists influenced by great world wars experienced so far, cities razed to the ground in the previous century by atomic bombs, children exposed to chemical weapons and the lamentable era of war still experienced in our day. Among these eras and stages mentioned, examples of artistic works produced in Turkey and around the world were discussed, the views by thinkers, artists and the author related to the works were included, the research was ended by individual output in the last section.