Farklı egzersiz uygulamalarının irisin, ısı şok protein 70 ve bazı biyokimyasal parametrelere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different exercise applications on irisin, heat shock protein 70 and some biochemical parameters
  1. Tez No: 551147
  2. Yazar: TANER AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÇİNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmada sekiz hafta boyunca düzenli olarak uygulanan farklı egzersiz programlarının vücut kompozisyonu, irisin, ısı şok protein 70 ve bazı biyokimyasal parametreler üzerinde ki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya düzenli olarak spor yapmayan, aynı yaş grubunda yer alan 120 erkek üniversite öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar, kontrol (K), direnç egzersiz grubu (DE), yüksek yoğunluklu interval (İE) ve aerobik egzersiz grubu (AE) olmak üzere 4 eşit gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu herhangi bir egzersiz yapmazken, diğer gruplara önceden belirlenmiş olan egzersiz programları 8 hafta boyunca, haftada 3 gün uygulanmıştır. Tüm katılımcılardan egzersiz programları başlamadan önce ve tamamlandıktan sonra dinlenik durumda kan örnekleri alınmış ve vücut kompozisyon (Yağsız vücut ağırlığı (YVA), Vücut kütle indeksi (VKİ), Total vücut sıvısı (TVS) ve Vücut yağ yüzdesi (VYY) analizleri yapılmıştır. Alınan kan örneklerinde, kolesterol, HDL ve LDL kolesterol, trigliserit, kreatin kinaz (CK), laktat dehidrogenaz (LDH), İrisin ve Isı şok protein 70 (HSP70) sevileri analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizde SPSS paket program kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Investigation of the Effect of Different Exercise Applications on Irisin, Heat Shock Protein 70 and Some Biochemical Parameters The aim of the study was to determine the effects of different and regularly applied exercise programs on body composition, irisin, heat shock protein 70 and some biochemical parameters. 120 male university students voluntarily participated in the study, who were in the same age group. Participants were divided into 4 equal groups as control (C), resistance exercise group (RE), high intensity interval (HIT) and aerobic exercise group (AE). While the control group did not perform any exercise, the pre-determined exercise programs were applied to the other groups for 8 weeks and 3 days in a week. Blood samples were taken from all participants before the exercise program was started and after the exercise program was ended and body composition (fat-free body weight (FFBW), body mass index (BMI), total body fluid (TBF) and body fat percentage (BFP) analyzes were performed. Cholesterol, HDL and LDL cholesterol, triglyceride, creatine kinase (CK), lactate dehydrogenase (LDH), Irisin and Heat shock protein 70 (HSP70) levels were analyzed in blood samples. SPSS package program was used in the analysis of the obtained data. After testing the normality of the distribution, Paired Samples t test was used to determine intra-group differentiation and One Way Anova test was used to determine the difference between the groups.