Geleneksel Türk motiflerinin modern mobilya üretim sürecinde tasarımı ve uygulanması
Design and application of traditional Turkish motives in furniture manufacturing process
- Tez No: 551167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İç Mimari ve Dekorasyon, Crafts, Forestry and Forest Engineering, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türk geleneksel el sanatlarında sanatsal veri kaynaklarının zenginliğinin modern mobilya üretim süreçlerine aktarılmasının amaçlandığı bu çalışmada; öncelikle farklı alanlarda kullanılan ve öne çıkmış Türk motif uygulamalarından modern ahşap işçiliğine uygun motiflerin araştırılması yapılmıştır. Belirlenen temel motifler üzerinden hareket edilerek, saf haldeki motiflerin kitlesel üretim süreçlerinde üretilebilir tasarımlar haline getirilmesi sağlanmış ve arkasından üretim süreçlerinin verimliliğinin artırılması amacıyla işleme parametrelerinin işlenmiş malzeme yüzey kalitesine etkisi incelenmiştir. Çalışmada aynı zamanda geleneksel motiflerin modern hayatta yaşaması hedeflenmiştir. Bu kapsamda öncelikle, CNC freze makinasında ilerleme hızı ve dalma derinliği gibi farklı işleme parametrelerinin MDF'nin yüzeyinde frezeleme işlemi sonrası yüzey kalitesine etkisi araştırılmıştır. Yüzey kalitesinin ölçümünde TS971'e göre Ra değerleri dikkate alınmış, her biri 4 mm travers aralığında olmak üzere beş farklı noktadan ölçüm yapılarak ortalama pürüzlülük değerleri bulunmuştur. Sonrasında freze işlemi yapılmış MDF yüzey PVC folyoyla kaplanmıştır. Kaplanmış yüzey üzerinde, kaplanmadan önce yapılmış olan ölçümler tekrarlanmış ve elde edilen veriler ışığında işleme parametrelerinin kaplanmış ve kaplanmamış yüzeylerde yüzey pürüzlülüğüne etkisi t-testi ve varyans analizi gibi istatiksel analizlerle ortaya konulmuştur. Sonuç olarak geleneksel Türk motifleri içerisinden seçilen motifin bilgisayar ortamında tasarımın etkin bir kapasitede üretimi için değerlendirme aralığında en uygun işleme parametreleri belirlenmiştir. Dalma derinliği açısından 6-7 mm derinlikler için anlamlı bir farklılık bulunamamış, ilerleme hızları açısından; incelenen aralık (5-10-15 m/dk) ve uygulanan folyonun özelliğine bağlı olarak kaplanmamış yüzeyde ilerleme hızı arttıkça yüzeyin kalitesinin kötüleştiği ancak ilgili yüzeye kaplama yapıldıktan sonra herhangi bir anlamlı farklılık kalmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to transfer the richness of artistic data sources to modern furniture production processes in Turkish traditional handicrafts. first of all, Turkish motifs were used in different areas and the motifs suitable for modern wooden workmanship were investigated. Acting on the basic motifs determined, it was ensured that pure motifs were produced in mass production processes and then the effect of processing parameters on the surface quality of processed materials was investigated in order to increase the efficiency of the production processes. In the study, it is also aimed to live traditional motifs in modern life. In this context, firstly, the effect of different machining parameters such as feed speed and axial depth on the surface of MDF surface after milling is investigated. In the measurement of surface quality, Ra values were taken into consideration according to TS971 and mean roughness values were determined by measuring from five different points, each within the range of 4 mm traverse. Then the milled MDF surface is covered with PVC foil. On the coated surface, the measurements made before coating were repeated and the effect of the processing parameters on the surface roughness on the coated and uncoated surfaces in the light of the obtained data was demonstrated by statistical analysis such as t-test and variance analysis. As a result, the most suitable processing parameters have been determined in the evaluation interval for the production of the motif chosen from the traditional Turkish motifs in an effective capacity in the computer environment. In terms of axial depth, no significant difference was found for 6-7 mm depths, in terms of feed rates; It was observed that the quality of the surface deteriorated as the rate of progression on the uncoated surface increased and the quality of the surface increased due to the examined range (5-10-15 m / min) and the applied foil, but there was no significant difference after the coating on the surface.