2006-2018 yılları arasında mesleki resim-iş eğitimi alanında tamamlanan lisansüstü tezlerin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of graduate theses completed in the field of vocational painting-business education between 2006-2018 in accordance with some variables
- Tez No: 551168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN AKENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Mesleki Resim-İş Eğitimi alanında tamamlanan lisansüstü tezleri bazı değişkenlere göre incelemek ve analiz etmektir. Bu amaç doğrultusunda 2006-2018 yılları arasında Gazi Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Mesleki Resim-İş Eğitimi alanında tamamlanan ve YÖK Ulusal Tez Merkezi Otomasyon sisteminde kayıtlı olan lisansüstü tezler (64 tez) farklı değişkenler açısından incelenmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden betimsel çalışma yöntemi-doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları kız öğrencilerin Mesleki Resim İş Eğitimi Tezli Yüksek Lisans programını erkeklere oranla daha çok tercih ettikleri ve bu alandaki mezuniyetleri dikkate alınarak alana daha fazla katkı sağladıkları, 2009 yılında en fazla, 2017 yılında en az tezin tamamlandığı, en fazla tercih edilen tez konusunun“Eğitim-Öğretim Programları”alanında en az tercih edilen tez konusunun da“Resmin Yaşama Etkisi”olduğu, tamamlanan tezlerde kullanılan araştırma yöntemlerinden nitel araştırmaların çoğunlukta olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine anda analyze the graduate theses completed in the field of vocational painting education in Gazi University. For this purpose, the postgraduate theses (64 theses), which were completed in the field of vocational art education and registered in YÖK National Thesis Center Automation System between the years of 2006-2018, were examined in terms of different variables. In this study, descriptive study method, document analysis method is used. The results of the study show that the men and that they make more contributions by taking into account their graduation in this field. In 2009 the most and in 2017 at least completed the thesis. It is determined that the most preferred thesis subject in the field of“Education Programs”is“The Effect of Painting on Life”and the qualitative research is the majority of the research methods used in the completed theses.