Eski Kahire geleneksel konut mimarisi
Old Cairo traditional house architecture
  1. Tez No: 551176
  2. Yazar: BATOL AHMED ALI AHMED MOHAMED ELNAHAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Eski Kahire konutlarını etkileyen faktörler; dini, iklim, sosyal ve kültürel, tarihi faktörü ve konutların yapı malzemesi gibi faktörler ciddi bir şekilde etkilemiştir. Eski Kahire geçirdiği tarihi süreç içerisinde birçok kültürü aynı topraklarda barındırmış olup, bu kültür farklılıkları Eski Kahire'ye yeni mimari tarzı olan orta ve üst sınıf mimari konut örnekleri getirmiştir. Bu örnek konutlardan altı adet konutun resimleri, rölöveleri, vaziyet planları, detayları, mimari özellikleri, yapım tekniği ve bezemesi kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Birinci bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışmada izlenen yöntemlerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde Geleneksel Mısır konutu, Tanıtım, Mısır Konutunun Tarihi Süreç İçinde Gelişimi, Mısır Konutu Plan Tipini Etkileyen Faktörler ve Mısır'da Konut Tipleri başlıkları altında detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Üçüncü bölümde Eski Kahire tarihi, bina kanunları ve Eski Kahire konut tasarımında yabancı mimarların etkisi bahsedilmiştir. Ayrıca Eski Kahire orta ve üst sınıf konut tipleri fotoğraflarla kapsamlı bir şekilde sunulmuştur. Dördüncü bölümde altı adet Eski Kahire konutlarının mimari özellikleri, yapım tekniği, yapım malzemesi, süslemesi, tarihi karşılaştırması resimleri ve çizimleri araştırmada geniş bir yer kapsamıştır. Beşinci bölümde altı adet Eski Kahire konutlarına değerlendirme yapılarak konutların mimari özellikleri, yapım tekniği, süslemesinin farklılıkları ve ortak konuları sonuç olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Factors that affecting Old Cairo houses; such as religious, climate, social and cultural, historical factors and building material of houses have seriously affected the design of them. Old Cairo has housed many cultures in the same lands in the historical process and these cultural differences brought examples of middle and upper class architectural houses with a new architectural style to Old Cairo. In this document pictures, drawings, surveys, lay outs, details, architectural features, construction technique and decoration of six houses from these sample houses were examined extensively. In the first chapter, the aim of the study, its scope and the method followed in the study are mentioned. In the second part, the Traditional Egyptian House, Publicity, Development of the House of Egypt in the Historical Periods, the Factors Affecting the Egyptian House Plan Type and House Types in Egypt are explained in detail under this headings. In the third chapter, the Old Cairo history, building laws and the influence of foreign architects in the Old Cairo housing design are mentioned. In addition, Old Cairo middle and upper class housing types are presented in a comprehensive way. In the fourth chapter, the architectural features, construction technique, construction material, decoration, historical comparison pictures and drawings of six Old Cairo houses have been extensively covered. In the fifth section, six old Cairo houses were evaluated and the architectural features, construction technique, differences of decoration and common subjects of the houses were examined as a results.