Çalışanların kişilik özelliklerinin işe adanmışlık seviyeleri ve tükenmişlik davranışlarına etkisini belirlemeye yönelik bir alan araştırması
A field study to determine the effect of personality characteristics of employees on work commitment levels and burnout behaviors
  1. Tez No: 551175
  2. Yazar: TUĞBA ALGAN ATABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, sigortacılık sektörü çalışanlarının kişilik özelliklerinin, işe adanmışlık seviyeleri ve tükenmişlik davranışlarına etkisini belirlemeye yönelik bir alan araştırması olarak gerçekleştirilmiştir. Toplam 168 sigortacılık sektörü çalışanı ile gerçekleştirilen araştırmadan elde edilen bulgulara göre katılımcıların işe adanmışlık düzeyleri“yüksek”, duygusal tükenme düzeyleri“düşük”, duyarsızlaşma düzeyleri“düşük”, kişisel başarı düzeyleri ise“orta”düzeydedir. Ek olarak kişilik özellikleri, tükenmişlik ve işe adanmışlık arasındaki ilişkiler de çalışmada incelenmiştir. Buna göre tükenmişlik arttıkça işe adanmışlık düzeyi azalmaktadır. Kişilik özelliklerinden gelişime açıklık, öz disiplin, dışa dönüklük, uyumluluk düzeyleri arttıkça işe adanmışlık düzeyleri artmaktadır. Nörotiklik arttıkça işe adanmışlık düzeyi azalmaktadır. Kişilik özelliklerinden öz disiplin, dışa dönüklük ve uyumluluk düzeyleri arttıkça tükenmişlik ve alt boyutlardan duygusal tükenme ve duyarsızlaşma azalmaktadır. Ayrıca nörotiklik arttıkça tükenmişlik de artmaktadır. Gelişime açıklık ile tükenmişlik arasında ilişki ise yoktur. Araştırmanın temel sorusu olan kişilik özelliklerinin tükenmişlik ve işe adanmışlık üzerindeki etkisine yönelik analizin sonuçlarına göre ise nörotikliğin işe adanmışlığı olumsuz etkilediği, tükenmişliği ise artırdığı görülmüştür. Sonuç olarak tükenmişlik ile işe adanmışlık arasında negatif ilişki olduğunu, kişilik özelliklerinden nörotikliğin ise işe adanmışlığı negatif, tükenmişliği pozitif etkilediğini söylemek mümkündür. Dolayısıyla çalışanların işe adanmışlıklarını artırabilmek için tükenmişlik düzeylerini düşürecek önlemler alınması yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out as a field study to determine the effect of the personality characteristics of insurance sector employees on their work commitment levels and burnout behaviors. According to the findings of the research conducted with 168 insurance sector employees, the commitment levels of the participants were“high”, the emotional exhaustion levels were“low”, the depersonalization levels were“low”and their personal success levels were“moderate”. In addition, the relationship between personality traits, burnout and commitment to work were examined. Accordingly, the level of commitment decreases as burnout increases. As self-discipline, open for improvement, extraversion, and compliance levels increase, the level of commitment to work increases. As the neuroticism increases, the level of commitment to work decreases. As the levels of self-discipline, extraversion and compliance increase, burnout and its sub-dimensions; emotional exhaustion and depersonalization decreases. Besides, there is a positive relationship between burnout and neuroticism, as burnout increases, the neuroticism also increases. There is no relationship between openness to development and burnout. According to the results of the analysis about the effect of personality traits and burnout on commitment to work, it was seen that neuroticism negatively impacted the commitment to work, whereas it was positively affected burnout. As a result, it is possible to say that there is a negative relationship between burnout and commitment to work and that neuroticism affects commitment negatively, while it increases burnout. Therefore, in order to increase the commitment of employees to work, it would be appropriate to take measures to reduce burnout levels.