Dünyada ve Türkiye'de kültürel miras yönetimi, bununla ilgili ulusal ve uluslararası en iyi uygulama örnekleri
Cultural heritage management implementation around the world and Turkey & national and international best practices
- Tez No: 551183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ SEVMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
İlgili uluslararası belgeler ve gelişmiş ülkelerin yasal mevzuatı incelendiğinde, kültürel miras yönetimsel anlamda düşünülmesi gerekmektedir. İlgili uluslararası kuruluşlar yönetim uygulamaları için ilkeler de geliştirmiştir. Kültürel miras yönetimi ile ilgili örgütsel ve yasal çerçeve, yeni talepler ve uluslararası gelişmeler ışığında sürekli değişip güncellenen bir dinamiğe sahiptir. Çalışmam da Birleşik Krallık Ülkeleri'nde, Almanya'da, İspanya'da, İtalya'da, Amerika Birleşik Devletleri'nde, Avustralya ve Türkiye'de kültürel miras yönetimi konusunda mevcut durum ortaya konmuştur. Dünyada ve Türkiye'de kültürel miras yönetiminin kökeni ve gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Ülkelerin yasal mevzuatları, bu mevzuatları yürüten resmî kurumları, kültürel miras alanındaki etkin sivil toplum kuruluşları ve taraf oldukları bölgesel ve uluslararası sözleşmeler tek tek incelenmiştir. Dünyada Kültürel miras yönetiminde söz sahibi UNESCO, ICOMOS, EUROPA NOSTRA, IFC, EBRD vb. gibi standartlar belirleyen uluslararası kurum ve kuruluşlara yer verilmiştir. 20. yy.'ın ikinci yarısı ile birlikte dünya arkeoloji literatürüne giren inşaat arkeolojisi, kentsel arkeoloji ve alan yönetimi kavramları açıklanmış bu kavramlar Dünyadan ve Türkiye'den alınan örneklerin karşılaştırılmasıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
International papers and the legislation of the developed countries impose us to consider Cultural Heritage as a subject for management. International organisations working on the subject have developed policies for proper management of the cultural heritage. Organisational and Legal framework for Cultural Heritage has continuously updated dynamics as a result of new requirements and the developments at global scale. This study presents the current status of Cultural Heritage Management in the United Kingdom, Germany, Spain, Italy, United States of America, Austria and Turkey. Origins of Cultural Heritage Management and its development in the World and in Turkey has been studied and the findings have been presented. Legislation of these countries and relevant authorities, Civil Society Organisations working on the field of Cultural Heritage Management and regional and international agreements signed by those parties have been examined. The study also focuses on leading international organisations on Cultural Heritage Management such as UNESCO, ICOMOS, Europa Nostra, IFC and EBRD for the standards they adopt and develop. The concepts of“construction archaeology”,“urban archaeology”and“site management plan”which appear in Archaeology literature since the 2nd half of the 20the century were studied using comparative studies on the examples from Turkey and the World.