Somut olmayan kültürel miras konusunda Türkiye'de yapılan bilimsel çalışmalar üzerine açıklamalı bibliyografya denemesi
A detailed bibliography on intangible cultural heritage in Turkey
  1. Tez No: 599625
  2. Yazar: ELİF SARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TURHAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Information and Records Management, Education and Training, Folklore
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
UNESCO tarafından 2003 yılında imzalanan Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesi'ne Türkiye de üç yıl sonra 2006 yılında dahil olmuştur. Bu sözleşmeyle teknoloji ile birlikte hızla değişen dünya şartları karşısında unutulmaya yüz tutmuş gelenek, görenek ve sözlü anlatımların korunması amaçlanmaktadır. Bununla birlikte sözleşmenin başka toplulukların somut olmayan kültürel mirasına saygı duymak, konuyla ilgili farkındalık düzeyini artırmak, ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği sağlamak gibi amaçları da vardır. Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesi merkezli olan bu çalışmanın amacı sözleşmenin ilanından günümüze kadar geçen sürede somut olmayan kültürel miras bağlamında hazırlanan bilimsel kitap, doktora tezi, yüksek lisans tezi, makale ve bildirilerin bibliyografyasını oluşturmak; bilimsel kitaplardan envanter niteliğinde olanların analizine yer vermektir. Belirlenen amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yaklaşımı kullanılmıştır. Bu çalışma girişle birlikte toplam beş bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde araştırmanın problem cümlesi, amacı, önemi, sayıltıları ve sınırlılıkları konusunda bilgi verilmiştir. İkinci bölümde somut olmayan kültürel miras terimi ile sözleşme öncesi ve sonrası dönemlerde yapılan halk bilimi çalışmaları konularında açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde çalışmanın yöntemi üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde araştırma sonucu tespit edilen bulgular kitap, doktora tezi, yüksek lisans tezi, makale ve bildiri başlıkları altında sunulmuştur. Elde edilen bulguların türlere ve yıllara göre dağılımını gösteren grafiklere yer verilmiştir. Bu bölümde belirlenen katagorilerdeki bilimsel çalışmaların künyelerine de yer verilmiştir. Atıf yapılan çalışma sayısınıdaki oran dikkate alınarak bu çalışmaların künyeleri farklı başlıklar altında ayrıca ele alınmıştır. Ardından somut olmayan kültürel miras bağlamında hazırlanan envanter niteliğindeki kitapların analizine yer verilmiştir. Kitap analizleri yapılırken özetsel bir yaklaşım izlenmiştir. Beşinci bölüm çalışmanın genel bir değerlendirmesinin yapıldığı tartışma, sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In 2006 Turkey became a party to the Intangible Cultural Heritage Treaty signed by UNESCO in 2003. This treaty aims to preserve traditions, customs and oral traditions facing the threat of being forgotten in the face of rapidly changing World standards because of technology. The treaty also aims to teach how to respect other society's intangible cultural heritages, to raise awareness about the issue, providing cooperation nationally and internationally, etc. This bibliographical study that focuses on the Intangible Cultural Heritage Treaty aims to put together academic books, dissertations, theses, articles and presentations on the topic since the announcement of the treaty and to analyse the academic books that have inventory qualities. In accordance with this aim, this thesis makes use of documentation analysis and content analysis approaches. This study comprises of five chapters including the introduction. The first chapter informs the reader on the thesis statement, aim, significance, hypotheses and limitations of the thesis. The second chapter focuses on the definition of the term“intangible cultural heritage”and the folklore studies on it before and after the treaty. The third chapter focuses on the method of the study. The fourth chapter lists the documents found under the titles of books, dissertations, theses, articles and presentations. The bibliographies of these studies have also been analysed in terms of the number of references made to them. Then an analysis of the books that have inventory qualities in terms of intangible cultural heritage will be provided. While analysing the books, a summarising approach has been applied. The fifth chapter comprises of a general evaluation of the study that includes discussion, conclusion and suggestions.