Long-linear modeller ve bir uygulama
- Tez No: 55119
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMRA ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
LOG-LİNEER MODELLER VE BİR UYGULAMA (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Songül IÇOZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL1996 ÖZ İki ya da daha fazla değişken arasında ilişki olup olmadığını belirlemek ve bunların sonucunu neden-sonuç ilişkisine dayandırmadan yorumlamak amacıyla Log-linccr modeller 1960'lardan sonra yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada amaç, 1994 yılında Türkiye'de tutuklu olarak bulunan bireylerin, meslekleri, öğrenim durumları, yaşlan, suçu işledikleri il veya yerleşim yerleri ve medeni halleri arasında bir ilişki olup olmadığım test etmektir. Aynı /amanda değişkenlerin çapraz tablolarının karşılaştırılmaları da yapılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Savla Adedi Tez Yöneticisi 4060101 Log-Lincer Modeller, Odds Oranı 52 Doç.Dr. Semra ERBAŞ II
Özet (Çeviri)
LOG-LINEAR MODELS WITH AN APPLICATION M.Sc. Thesis Songül İÇÖZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1996 ABSTRACT Log-linear models have been widely used since 1960's in order to identify the correlation between two or more variables and to evaluate their results without relying on their cousc-rcsull relationship. The aim or this study is to test the relationship among professions, education, age. the city or area of crime and marital status of the arrested people in 1994 in Turkey using log-linear models. Science Code Key Words Number of Pages Advisor : 4060101 Log-Linear Models, Odds Ratio :52 : Associated. Prof Semra ERBAŞ III