Nüks kolorektal kanserde cerrahi tedavi: Kısa ve uzun dönem sonuçlar
Surgical treatment of locally recurrent colorectal cancer: Short and long-term outcomes
  1. Tez No: 551206
  2. Yazar: NURİ OKKABAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada nüks kolorektal kanser tanısı ile ameliyat edilen hastalarda tümörün rezeke edilebilirlik oranının kısa ve uzun dönem sonuçlar üzerindeki etkisinin sunulması amaçlanmıştır. Materyal-Metot: Kliniğimizde Ocak 2004-Ağustos 2012 tarihleri arasında ameliyat edilen nüks kolorektal kanser tanılı hastalar çalışmaya dahil edildi. Rezeksiyon durumuna göre R0, R1 ve R2 şeklinde oluşturulan 3 grupta demografik veriler, ilk operasyona ait veriler, nüks tanısında kullanılan modaliteler, nüks operasyonuna ait veriler ve uzun dönem sonuçlar karşılaştırıldı. Parametrik veriler Ki kare (Pearson veya Fisher'ın kesinlilik testi) ve tek yönlü ANOVA testi, parametrik olmayan veriler ise Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri ile karşılaştırılmıştır. Nüks süresi, nüks operasyonu sonrası ve toplam sağkalım süreleri de Kaplan Meier testi ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Toplam 57 hasta (ortalama yaş:54,7±11,9, %61,4 erkek) arasında uygulanan rezeksiyonlar R0 (38, %66,7), R1 (11, %19,3) ve R2 (8, %14,0) şeklinde idi. R2 grubundaki hastaların daha genç (56,9±11,8 karşın 54,9±9,2 karşın 44,5±12,0; p=0,026) ve daha fazla metastaza (%2,9 karşın 0 karşın %50; p=0,031) sahip olması dışında demografik veriler ve ilk operasyon verileri açısından farklılık saptanmadı. Gruplar arasında nükse kadar geçen süre (36,5±33,7 karşın 28,0±20,5 karşın 17,8±15,8 ay; p>0,05) açısından göreceli bir fark olduğu görüldü. R0, R1 gruplarında radikal girişimlerin daha yüksek oranda uygulanması dışında intraoperatif değişkenler açısından gruplar benzerdi. Postoperatif enfektif komplikasyonların R0 grubunda daha yüksek oranda (%23,7 karşın 0; p>0,05) gelişme eğilimi haricinde komplikasyon olasılığı benzer dağılım göstermekteydi. Erken postoperatif dönemde gelişen 3 (%5,1) mortalite de R0 grubunda gelişti (p>0,05). 1 yıllık sağkalım (%78,2 karşın %71,6 karşın %25,0; p=0,019) rezeksiyon şekli ile uyumlu olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu. 3 yıllık sağkalım ise R0 için %39,2, R1 için %36,8 iken R0 için 5 yıllık sağkalım %32,7 olarak hesaplandı. Sonuç: Nüks kolorektal kanser tanısı ile başvuran uygun hastalarda sağkalıma katkıda bulunmak adına geniş rezeksiyonların uygulanması olumlu sonuçlar verebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Purpose of this study was to define the effect of resectability on short and long term outcomes after surgery for locally recurrent colorectal cancers. Materials – Methods: patients who underwent surgery due to locally recurrent colorectal cancer at Kartal Education and Research Hospital, between January 2004 and August 2012. Classified into 3 groups according to resection margins as R0, R1 and R2, patients were compared in terms of demographics, parameters related to primary operation, diagnostic materials, parameters concerning the surgery for local recurrence and long term oncologic outcomes (recurrence, survival). Comparisons were made with Chi-square (Pearson's or Fisher's exact test) or one way ANOVA for parametric data and with Kruskal Wallis and Mann Whitney U test for nonparametric data. Kaplan Meier test was used to assess re-recurrence and survival. Results: Among 57 patients (mean age: 54.7±11.9, 61.4% male) R0 (38, 66.7%), R1 (11, 19.3%) and R2 (8, 14.0%) resections were performed. Except the fact that patients in R2 group were younger (56.9±11.8 vs. 54.9±9.2 vs. 44.5±12.0; p=0.026) and had more liver metastasis (2.9% vs. 0 vs. 50%; p=0.031), groups were similar in terms of demographics and data regarding primary operation. Time to recurrence was relatively shorter for the patients in group R1 and R2 (36.5±33.7 vs. 28.0±20.5 vs. 17.8±15.8 months; p>0.05). Groups were similar concerning the intraoperative parameters, but the only difference was the higher amount of radical resections in R0 and R1 groups. Distribution of postoperative complication in groups was identical except a slightly increased tendency for infective complications in R0 group (23.7% vs. 0; p>0.05). 30-day mortality was observed in 3 (5.1%) patients who are in R0 group (p>0.05). 1-year survival (78.2% vs. 71.6% vs. 25.0%; p=0.019) decreased as resectability decreased. 3-year survival was 39.2% for R2 and 36.8% for R1, and 5-year survival which could be calculated only for R0 was 32.7%. Conclusion: Extended resections to achieve tumor free margins should be encouraged to improve survival in patients underwent surgery due to locally recurrent colorectal cancer.