Primer ve sekonder infertil erkek hastalarda gözlenen depresyon ve cinsel fonksiyon bozukluklarının karşılaştırılması
Comparison of depression and sexual function disorders in primary and secondary infertile male patients
- Tez No: 551208
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN VERİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Primer ve sekonder infertil erkek hastalarda gözlenen depresyon ve cinsel fonksiyon bozukluğu ve bunları etkileyen faktörleri saptayarak infertil hastalardaki psikiyatrik değerlendirmenin önemini sorgulamak amaçlanmıştır. Materyal metod: Çalışma Ekim 2013 ile Aralık 2013 tarihleri arasında Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde, primer infertil grupta 39 ve sekonder infertil grupta 31 olmak üzere toplam 70 erkek infertil birey üzerinde yapılmıştır. Erkek cinsel sağlığı açısından International of Erectile Function (IIEF) ve depresyon açısındanda Beck Depresyon Envanteri (BDI) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan olguların yaşları 24 ile 48 yıl arasında değişmekte olup, ortalama 31,54±5,37 yıldır. Olguların partnerlerinin yaşları 20 ile 46 yıl arasında değişmekte olup, ortalama 28,16±5,58 yıldır. Olguların evlilik süreleri 1 ile 17 yıl arasında değişmekte olup, ortalama 5,06±4,15 yıldır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine depression, sexual dysfunction and related effective factors so as to question the importance of psychiatric evaluation. amoung the groups of primary and secondary infertile males. Material and Method: The study was performed in the Urological Clinics of Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between October 2013, and December 2013 with 39 primary, and 31 secondary infertile male patients. Male sexual health was evaluated using International Index of Erectile Function (IIEF) Scores, and depression with Beck Depression Inventory (BDI). Results: Mean age of the participants, and their partners were 31.54±5.37 (range, 24-48 yrs), and 28.16±5.58 (range, 20-46 yrs) years, respectively. Mean duration of their marriage ranged between 1, and 17 years (mean, 5.06 ±4.15 yrs).