Unilateral tubal faktör endikasyonu ile kontrollü hiperstimülasyon ve intrauterin inseminasyon uygulanan hastalarda ipsilateral ya da kontralateral dominant follikül gelişimi ile gebelik oranları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between ipsilateral tubal or contralateral dominant follicule development in patients to whom controlled hyperstimulation and intrauterine insemination was performed with the indicatioun of unilateral tubal factor
- Tez No: 466698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YİĞİT ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Unilateral tubal faktör endikasyonu ile KOH+IUI yapılan hastalarda ipsilateral ya da kontralateral tarafta dominant follikül gelişimi ile gebelik oranları arasındaki ilişkinin karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda Yardımla Üreme Teknikleri Kliniği arşivinde retrospektif olarak yürütülmüştür. Kocaeli Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenmiş ve etik kurul onayı alınmıştır. 2012-2016 yılları arasında KOH+ IUI yapılan tüm hastaların dosyaları infertilite kliniği arşivinden temin edilmiştir. Bunlardan unilateral tubal faktör endikasyonu olanlar ve bu endikasyonun radyolojik olarak veya ameliyat raporları ile gösterildiği hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Kadın ve erkek hastaların yaşı, infertilite tipi, infertilite nedeni, infertilite süresi, sigara kullanımı, uterin patolojiler, menstruel düzensizlikler, endometriyozis, polikistik over sendromu gibi infertiliteye neden olabilecek patolojilerin varlığı değerlendirilmiştir. Bunlar dışında erkek faktörünün olup olmadığı, hangi ovaryan stimülasyon ajanının kullanıldığı ve gebelik sonuçları verileri arşiv dosyalarından elde edilmiştir. Veriler SPSS 20.0 veri tabanına aktarılmış ve analizler yapılmıştır. Değerlendirme yapılırken tamamlayıcı analizler ve ki-kare testleri kullanılmıştır. Aynı zamanda her 2 grup için elde edilen veriler Mann Whitney U istatistiksel yöntemi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of ipsilateral or contralateral dominant follicule development and pregnancy rates in patients to whom controlled ovarian stimulation and intrauterine insemination have been performed, with unilateral tubal factor indications. Material and Method: This study was carried out retrospectively in the archive of the Reproductive Tecniques Clinic with the help of the Department of Gynecology and Obstetrics in the Medical Faculty of Kocaeli University. Kocaeli University was supported by Coordination Unit of Scientific Research Projects and approval of ethics committee was obtained. The files of all patients who underwent ovarian stimulation and IUI between 2012-2016 were obtained from infertility clinic archive. Patients with unilateral tubal factor indications and patients whose indications were radiographically or surgically reported were included in the study. Age of male and female patients, infertility type, infertility cause, duration of infertility, cigarette smoking, uterine pathology, menstruel irregularities, endometriosis, PCOS assessment of the presence of pathogens that could lead to infertility was evaluated. Which ovarian stimulation agent was used, whether the male factor was present or not, and the pregnancy outcomes were obtained from archive files. Data were transferred to the SPSS 20.0 database and analyzed. Complementary analyzes and chi-square tests were used when evaluating. At the same time the data obtained for both groups were compared with the statistical method of Mann Whitney U.