İç aydınlatma sistemlerinde enerji tasarrufunun geliştirilmesi
  1. Tez No: 55123
  2. Yazar: HASAN OVAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAMİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bina iç mekanlarının aydınlatılmasında uygulanacak bazı yöntemlerle, ortamın görsel konforundan ödün vermeden, aydınlatma için harcanan elektrik enerjisinin önemli bir kısmı tasarruf edilmektedir Bina iç aydınlatmasında enerji tasarrufu amacıyla uygulanacak yöntemlerde, enerjinin en az kullanımı ve tüketilen enerjiden en fazla yarar sağlanması amaçlanmaktadır. Aydınlatmada enerjinin en az kullanımı, iç mekanda yapılacak iş için gerekli aydınlık düzeyini sağlayacak en az sayıda lamba kullanılması, lambaların gerekli olduğu zaman kullanılması ve ışığın uygun yönlendirilmesi ile sağlanmaktadır. Bunları sağlamak için de uygun projelendirme gerekmektedir. Tüketilen enerjiden en fazla yarar sağlamak için ise ışık verimi yüksek lambalar kullanmak, üretilen ışığı gerektiği yerde kullanmak ve düzenli bir bakım uygulamak gerekmektedir. Bu tezde, iç mekan aydınlatmasında enerji tasarrufu sağlayabilecek yöntemler açıklanmıştır. Buna ilaveten, klasik aydınlatma sistemine sahip bir binanın iç aydınlatmasında enerji tasarruf yöntemleri uygulandığında yapılabilecek tasarruf miktarları hesaplanmıştır. Ayrıca, alarm sistemlerinde kullanılan pasif infra-red (PIR) sensörler, enerji savurganlığının çok fazla olduğu merdiven aydınlatmasında kullanılarak enerji tasarrufu hedeflenmiştir.Anahtar Kelimeler : Aydınlatma sistemleri, ışık verimi, armatür verimi, etkin ışık kaynağı, etkin armatür, aydınlatmanın kontrolü ve kumandası. Bilim Kodu :.626.01.02 Sayfa Adedi : 147 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. îlhami ÇOLAK.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Some of the energy consumed for the lighting, can be saved using some methods to be applied for lightning in the building indoors without reduction of visual comfort in the environment. The purpose of the energy saving in the bulding-indoors is to have maximum benefit from energy consumed. The mimimum use of energy for the purpose of the lightning is provided by less amount of eleetricty lamps, the required lighting design for building- indoors, the use of the lamps when needed and directing the light conveniently. For the purpose, the most suitable design is required.In order to obtain the maximum benefit from the energy consumed, it is required to use the lamps that have the most lighting output in w/lm, to use the produced light in the necessary places and to do regular maintenance. In this study, some methods have been explained how to obtain energy saving indoor-lightning. In addition, the amount of possible energy saving has been calculated when the related energy saving methods with in the indoor-lightning of a building that has classical lighting design are applied. Also; it is aimed mat the maximum energy saving in the lighting of the staircases that caused the most energy waste, can be achieved by using the passive infra-red sensors used in the alarm systems. Key words : Lightning systems, efficiency of lighting, efficiency of armature, effective light source, effective armature, control and switching of lighting.IV Science Code : 626.01.02 Number of pages : 147 Adviser : Assist Prof, Dr. İlhami ÇOLAK