Riemann manifoldu
- Tez No: 55124
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
RİEMANN MANİFOLDU (YÜKSEK LİSANS TEZİ) ŞEFİK ZARARSIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1996 ÖZET Bu çalışma dört bölümden oluşmuştur. 1. Bölüm, diğer bölümler için gerekli olan temel kavramlara ayrılmıştır. 2. Bölümde Riemann manifoldu tanıtılmıştır. Dolayısıyla bir Reimann manifoldu üzerindeki eğrinin yay uzunluğu ve bir tanjant vektörün uzunluğu gibi metrik özellikler incelenmiştir. 3. Bölümde önce bir Riemann manifoldu olan E3 deki yüzeyler ele alınmış, sonra bu yüzeyler üzerinde Riemann metrik katsayıları tanıtılmış ve tanjant uzaydaki baz değiştiği zaman Riemann metriğinin katsayıları arasındaki bağıntı incelenmiştir. 4. Bölümde Lorentz Metriği, Lorentz fvlanifoldu ve Lorentz uzayı tanıtılmaya çalışılmıştır. Özel olarak L3 de vektörel çarpım ve özellikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
RIEMANNIAN MANIFOLD (M.Sc. Thesis) ŞEFİK ZARARSIZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1996 ABSTRACT This study consists of four chapters. The first chapter is devoted to some fundamental concepts which will be used in the following chapters. In the second chapter, the Riemannian manifold is introduced and some metric properties, such as the length of the curvature and the length of the tangent vector on the manifold, are investigated. In the third chapter, the surfaces in E3 which are Riemannian manifolds are considered. Then the Riemannian metric coefficients on these surfaces are defined and the relations between the coefficients of Riemannian metric are investigated when the base is changed in the tangent space. Finally, in the fourth chapter, the Lorentzian metric, Lorentzian manifold and Lorentzian space are introduced. Specifically, the vectorial product and related properties in L3 are investigated. II