Yazıcıoğlu Ahmed Bîcân Efendi Ve Envârü'l-Âşıkîn adlı eseri (İnceleme-metin)
Yazıcıoglu Ahmad Bîjân Efendi and his work Anwâr al-Ashıkîn (Analyze-text)
  1. Tez No: 551230
  2. Yazar: ABDULLAH UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 818
Özet
Bu çalışma dört ana bölümden oluşmakta olup temelde Ahmed Bîcân'ın Envârü'l-Âşıkîn adlı eserinin tahkikli bir metninin ortaya konulmasını hedeflemektedir. Bu bağlamda ilk bölümde Ahmed Bîcân'ın hayatı, ailesi ve diğer eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde eserin telif sebebi, telif tarihi, muhtevası ve dil ve üslup özellikleri incelenmiştir. Ahmed Bîcân'ın Envârü'l-Âşıkîn adlı eseri ile ağabeyi Yazıcıoğlu Mehmed Efendi'nin Muhammediye ve Megâribü'z-Zamân adlı eserlerinin mukayesesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde Envârü'l-Âşıkîn'in ulaşılabilen nüshaları tanıtılmış, kaynaklarının listesi verilmiş ve son bölümde eserin metni edisyon-kritik yapılarak ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consist of four parts and aims to produce a scholarly edited text of Ahmad Bîjân's work Anwâr al-âshıqîn. In this context, in the frist part of the thesis information about Ahmad Bîjân's life, family and his other works is given. In the second chapter the reason of the compialtion of the work, its compilation date, content, language and stye specialities is given. The comparison of Ahmad Bîjân's Anwâr al-âshıqîn and his older brother Yazıcıoglu Mahammad Efendi's Mahammadiye and Magârib al-Zamân is given. On the second chapter the description of the manuscript copies of Anwâr al-âshıqîn is given and its sources is listed. In the last chapter scholarly edited text is given.