Şizofreni hastalarında kabul ve kararlılık terapisi temelli ve motivasyonel görüşme destekli danışmanlığının işlevsel iyileşme ve motivasyon düzeylerine etkisi
The effects of counseling for acceptance and commitment therapy with motivational interviewing-based on functional recovery and motivation levels for schizophrenia patients
- Tez No: 551229
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKUYE AYLAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu araştırma, şizofreni tanılı bireylerde KKT temelli ve MG destekli danışmanlığının işlevsel iyileşme ve motivasyon düzeylerine etkisini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal Metot: Araştırma ön test- son test kontrol gruplu yarı deneme modeli ile nitel yöntemlerin de yer aldığı karma modelde bir araştırma olarak yürütüldü. Araştırmanın başlangıcında güç analizi yapıldı ve araştırma 36 deney, 51 kontrol olmak üzere toplamda 87 hasta ile yürütüldü. Veriler Eylül 2018- Mayıs 2019 tarihleri arasında toplanmış ve verilerin elde edilmesinde Hasta Tanıtım Formu, ŞİLÖ ve ŞHTİMBF kullanıldı. Deney grubundaki hastalara araştırmacı tarafından Malatya'daki TRSM'lerde 8 oturumluk grup danışmanlığı programı uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara herhangi bir girişim uygulanmadı. Nicel verilerin analizinde sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki-kare, bağımlı gruplarda t testi, bağımsız gruplarda t testi kullanılırken, nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to determine the effect of ACT based and MI supported counseling on functional recovery and motivation levels in individuals with schizophrenia. Material Methods: This research was conducted as a research in a mixed model including pre-test and post-test, semi-test model and qualitative methods. Power analysis was performed at the beginning of the study and the study was carried out with 87 patients (36 experiments, 51 controls) selected. Data were collected between September 2018 and ın May 2019 and Patient Information Form, FROGS, and MSP were used to obtain the data. The experimental group consisted of 8 counseling sessions in Community Mental Health Centers in Malatya. No intervention was performed in the control group. In the analysis of quantitative data, number, percentage, mean, standard deviation, chi-square, t-test in dependent groups, t-test in independent groups were used, content analysis was used in the analysis of qualitative data.